Reklama

Atom

Winnicki o atomie: wydano blisko miliard złotych na inwestycję, która cały czas jest jeszcze w planach

Autor. www.facebook.com/robertwinnickipubliczny

Mamy poważne wątpliwości, czy budowa elektrowni jądrowych w taki sposób, jak chce to przeprowadzić rząd, jest w polskim interesie narodowym - mówili na czwartkowej konferencji prasowej posłowie Konfederacji.

Reklama

Posłowie Konfederacji: Robert Winnicki, Jacek Wilk i Grzegorz Braun zorganizowali w czwartek konferencję w sprawie budowy elektrowni jądrowej w Polsce. Wysunęli szereg uwag i zastrzeżeń do decyzji rządu w tej sprawie.

Reklama

W piątek premier Mateusz Morawiecki poinformował na Twitterze, że po ostatnich rozmowach z wiceprezydent USA Kamalą Harris i sekretarz energii Jennifer Granholm Polska potwierdza realizację projektu jądrowego w sprawdzonej i bezpiecznej technologii Westinghouse Nuclear. Z kolei w poniedziałek w Seulu w obecności wicepremiera Jacka Sasina i ministra handlu, przemysłu i energii Korei Płd. Lee Chang-Yanga, polskie spółki PGE i ZE PAK oraz koreański KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię. W środę Rada Ministrów przyjęła uchwałę w sprawie budowy wielkoskalowych elektrowni jądrowych w Rzeczypospolitej Polskiej; w uchwale jako wykonawcę pierwszego projektu wskazano amerykański Westinghouse. W planach rządu jest budowa w sumie sześciu reaktorów w trzech elektrowniach atomowych.

Poseł Winnicki przypomniał, że już od 2010 istnieje spółka, mająca budować elektrownie jądrowe w Polsce. "Podczas tych 12 lat wydano blisko miliard złotych na inwestycje, która cały czas jest jeszcze w planach" - mówił. Dopiero po tych latach i tych wydatkach, dodał, "mamy do czynienia z jakimiś konkretnymi decyzjami". Winnicki ocenił, że "wybierając kontrahenta amerykańskiego, nie postawiono na transfer technologii do Polski" i na rozwijanie rodzimych elektrowni atomowych.

Reklama

"Oddajemy główną inwestycję stronie amerykańskiej na wyłączność" - powiedział Winnicki. Poza tym, dodał, "równolegle w tym samym państwie ogłaszane są dwa różne projekty jądrowe, z dwoma różnymi kontrahentami".

"Czy taka realizacja jest w polskim interesie narodowym? Mamy poważne wątpliwości, tylko że nie było ich komu zgłosić, bo wszystko odbywało za zamkniętymi drzwiami i w sposób nonszalancki zostało zakomunikowane na Twitterze" - ocenił Winnicki. "Nie było żadnej dyskusji, nawet utajnionej, w tej sprawie" - dodał.

Czytaj też

Winnicki podkreślił, że takiej dyskusji nie było, choć "na przestrzeni najbliższych dwóch dekad to będą setki miliardów złotych, żeby wybudować taką elektrownię atomową".

"Wygląda to trochę tak, jakby Polska, która chce się uniezależnić od Rosji, szła prostą drogą do uzależnienia się od jednego kontrahenta, czyli Stanów Zjednoczonych" - ocenił Jacek Wilk.Jego zdaniem zaplanowany termin 12-letni na budowę elektrowni nie będzie dotrzymany, bo Polska otworzyła sobie w tej sprawie front walki z Unią Europejską. "Wybrano taki tryb, który przeczy prawu Unii Europejskiej" - powiedział.

Wilk zwrócił uwagę, że "zdecydowano się na tryb bezprzetargowy, a w takiej sytuacji wszyscy oferenci powinni być traktowani w sposób równy". "Od początku widać wyraźną preferencję w kierunku kontrahenta amerykańskiego i partnera Westighouse" - zaznaczył. Stąd, jego zdaniem, "czekają nas duże problemy na styczności Warszawa-Bruksela". "Jest więc absolutnie pewne, że ten proces się opóźni" - powiedział.

Grzegorz Braun przypominał, że Konfederacja od dawna mówiła o energetyce jądrowej. Dodał, że na wiele pytań związanych z tą inwestycją wciąż nie ma odpowiedzi, np. na pytanie o utylizację materiału promieniotwórczego. "No i pytanie dziś najważniejsze o finansowanie. Kto i skąd ma wyczarować pieniądze na równolegle prowadzone dwa albo może trzy projekty" - podkreślał Braun.

Komentował, że elektrownie mają być finansowane "według nieznanego modelu SaHo". "To podobno pierwsze sylaby nazwisk dwóch urzędników, którzy ten system opracowali. SaHo, co to może być? Sasin, Horała? Może" - mówił poseł Konfederacji.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama