Reklama

Zaporoska Elektrownia Jądrowa zdobyczą Trumpa? Ukraińska polityk za

Autor. Twitter / @dw_ukrainian

Zaporoska Elektrownia Jądrowa, największa taka placówka w Europie, pozostaje pod okupacją wojsk rosyjskich. Jako wyjście z tej sytuacji, niektóre osoby proponują przekazanie elektrowni na własność Stanom Zjednoczonym. Nawet pośród ukraińskich polityków są zdania za i przeciw takiemu rozwiązaniu.

Reklama

„Kiedy słyszymy o możliwym zainteresowaniu Stanów Zjednoczonych zarządzaniem, a nawet więcej, uzyskaniem na własność ukraińskich elektrowni jądrowych, to, moim zdaniem, możemy mówić tylko o jednej elektrowni jądrowej – Zaporoskiej. A jej przekazanie w zarząd USA może doprowadzić do przywrócenia kontroli Kijowa nad całą infrastrukturą dostaw do tej elektrowni” – powiedziała przewodnicząca komisji Rady Najwyższej Ukrainy ds. integracji z Unią Europejską w rozmowie z agencją Interfax-Ukraina.

Reklama

Według Kłympusz-Cyncadze, jeśli mowa o przekazaniu wszystkich elektrowni jądrowych Ukrainy pod zarząd Stanów Zjednoczonych, to pojawiają się liczne pytania. „Gdzie narodził się ten pomysł? Czy naprawdę narodził się w Waszyngtonie? Czy nie pojawił się po rozmowie szefa Białego Domu z kremlowskim terrorystą?” – zastanawia się polityczka.

YouTube cover video

Według prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego przywódca USA Donald Trump był zainteresowany podczas rozmowy telefonicznej Zaporoską Elektrownią Jądrową i możliwym udziałem Stanów Zjednoczonych w jej odbudowie. Kwestie dotyczące zaopatrzenia Ukrainy w energię elektryczną oraz przyszłości ukraińskich elektrowni jądrowych Trump i Zełenski mieli omawiać w minioną środę.

Reklama

Amerykański dziennik „New York Times” zwrócił uwagę, że Trump jest też zainteresowany eksploatacją złóż surowców mineralnych w Ukrainie, a to wymagałoby wielkich rezerw energii elektrycznej, które może dostarczyć Zaporoska Elektrownia Jądrowa.

Co na to USA?

Biały Dom oznajmił w czwartek w komunikacie, że USA „ze swym doświadczeniem w obszarze energii elektrycznej (…) mogą być bardzo pomocne w zarządzaniu tymi siłowniami”, zaś sam fakt, że byłyby one amerykańską własnością „stanowiłby najlepszą ochronę dla tej infrastruktury i wsparcie dla niej”.

Reklama

Zdaniem „The Kyiv Independent” Trump w rozmowach nie precyzował o jakich elektrowniach jądrowych mowa, jednak wydaje się, że w wypadku elektrowni w Zaprożu byłoby to najkorzystniejsze dla obu stron.

Pomysł przejęcia elektrowni zaskoczył przedstawicieli ukraińskich władz i ekspertów z dziedziny energetyki. Zełenski poinformował, że kwestie dotyczące wszystkich tych obiektów nie były poruszane, a z Trumpem rozmawiał tylko o Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Od marca 2022 r. siłownię znajdującą się w mieście Enerhodar w obwodzie zaporoskim, największą w Europie, okupują wojska rosyjskie.

Reklama
    Reklama

    Na terytorium Ukrainy funkcjonują trzy elektrownie jądrowe kontrolowane przez władze w Kijowie – Chmielnicka, Rówieńska i Południowoukraińska. Czarnobylska Elektrownia Atomowa, gdzie w 1986 r. doszło do największej katastrofy w historii energetyki jądrowej, pozostaje wyłączona z użytkowania.

    Bartosz Gładzik/PAP

    Reklama
    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama