Reklama

Wiadomości

„Zamienimy elektrownię węglową w jądrową”. Firma pokazuje przełomowe narzędzie

Fot. Wikipedia Common

Firma Holtec International wystąpiła o przyznanie patentu na rozwiązanie, które „może zamienić każdą elektrownię węglową w obiekt zasilany małymi reaktorami jądrowymi”.

Reklama

Jak podał portal World Nuclear News, spółka Holtec International wystąpiła o przyznanie patentu na rozwiązanie, które - jej zdaniem - „może zamienić każdą elektrownię węglową w obiekt zasilany małymi reaktorami jądrowymi”.

Reklama

Chodzi o układ wielostopniowych sprężarek, które umożliwiają zastąpienie kotła elektrowni małym modułowym reaktorem (Small Modular Reactor, SMR). Rozwiązanie opracowane przez Holtec International pozwoli na podniesienie ciśnienia pary i jej przegrzanie, co jest niezbędne do uruchomienia zainstalowanych w elektrowniach węglowych turbogeneratorów.

Czytaj też

„Tysiące elektrowni węglowych na całym świecie, które są obecnie przeznaczone do likwidacji, można zamiast tego przekształcić w wydajne aktywa wytwarzające czystą energię” - twierdzą przedstawiciele firmy, cytowani przez World Nuclear News.

Reklama

Holtec International wspiera się w tym zakresie badaniem opublikowanym przez Departament Energii USA, które pokazuje, że setki elektrowni węglowych w całych Stanach Zjednoczonych można przekształcić w elektrownie jądrowe.

Reklama

Komentarze

    Reklama