Reklama

Wiadomości

Zakaz importu uranu z Rosji. Joe Biden podpisał ustawę

joe biden usa ustawa zakaz TikToka
Joe Biden, prezydent USA
Autor. The White House/Flickr/United States government work

Prezydent USA Joe Biden podpisał w poniedziałek ustawę wprowadzającą stopniowe ograniczenie i zakaz importu uranu z Rosji od 2028 r. Ustawa zawiera też środki na inwestycje w amerykańskie zakłady wzbogacania surowca do elektrowni jądrowych.

Jak powiedział w oświadczeniu doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan, podpisana przez Bidena ustawa zakłada „historyczną serię działań, które wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne i ekonomiczne poprzez zmniejszenie – a ostatecznie wyeliminowanie – naszego uzależnienia od Rosji w obszarze cywilnej energetyki jądrowej”. Ustawa została przyjęta jednogłośnie przez Senat i przez aklamację w Izbie.

Czytaj też

Ustawa zakłada stopniowe ograniczenie ilości importowanego z Rosji uranu – od 476 ton w tym roku – przez cztery kolejne lata, a od 2028 wprowadza całkowite embargo na rosyjskie paliwo jądrowe. Jak oznajmił autor ustawy, republikański senator Tom Barrasso, ograniczenie ma pozbawić rosyjski budżet 1 miliarda dolarów jeszcze w tym roku. Do tej pory amerykańskie elektrownie jądrowe były w 24 proc. zasilane uranem z Rosji.

Kongres przeznaczył na wniosek Białego Domu 2,7 mld dolarów na rozwój infrastruktury wzbogacającej uran, zgodnie z grudniowym porozumieniem USA, Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii i Kanady w sprawie zwiększenia rodzimych zdolności przetwarzania surowca. Ma to na celu uniezależnienie energetyki jądrowej od rosyjskiego uranu. Rosja posiada ok. połowy światowych zdolności wzgogacania uranu.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama