Wiadomości
Zainteresowanie polskich spółek technologią SMR rośnie
Postępująca dekarbonizacja wymaga zdecydowanych działań. Sektor górniczy i hutniczy to te gałęzie przemysłu, które transformacja energetyczna dotknie najbardziej. Dlatego coraz więcej spółek przychylnie spogląda w stronę atomu. Jedną z nich jest właśnie KGHM.
Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji w KGHM tłumaczył, że juz w ubiegłym roku spółka podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą NuScale, ponieważ jako jedyna posiada amerykańską licencję SDA.
Rozwiązaniem tzw. małego atomu jest również zainteresowana grupa Tauron, stąd podpisanie listu intencyjnego - tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej.
Podgórski zwraca uwagę, że dziś najistotniejsza dla projektu jest zmiana prawa atomowego obowiązującego w Polsce oraz regulacja rozporządzeń wykonawczych.
Projekt NuScale jest dojrzałym projektem i odpowiada potrzebom spółki - dodaje Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM.
Czytaj też
Z punktu widzenia technologii, uruchomienie reaktora SMR w 2029 roku jest osiągalne, a kluczowe elementy do tego projektu są właśnie wykonywane w koreańskich fabrykach - mówi PAP.
Dzięki takiemu projektowi możliwe będzie zrealizowanie podstawowego celu spółki, jakim jest uruchomienie elektrowni jądrowej już w 2029 roku. Ekspert jest przekonany, że z punktu widzenia dostawcy technologii, termin ten jest jak najbardziej osiągalny.
Pieńkowski zwraca uwagę na brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej do obsługi reaktorów. W związku z tym, równolegle z inwestycją spółka planuje również uruchomić centrum kompetencyjne, którego celem będzie edukacja i szkolenie przyszłych operatorów elektrowni.