Reklama

Wiadomości

Zainteresowanie polskich spółek technologią SMR rośnie

Autor. Twitter / @invest_Silesia

Postępująca dekarbonizacja wymaga zdecydowanych działań. Sektor górniczy i hutniczy to te gałęzie przemysłu, które transformacja energetyczna dotknie najbardziej. Dlatego coraz więcej spółek przychylnie spogląda w stronę atomu. Jedną z nich jest właśnie KGHM.

Reklama

Podczas tegorocznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, Piotr Podgórski, Dyrektor Naczelny ds. Transformacji w KGHM tłumaczył, że juz w ubiegłym roku spółka podjęła decyzję o nawiązaniu współpracy z firmą NuScale, ponieważ jako jedyna posiada amerykańską licencję SDA.

Reklama

Rozwiązaniem tzw. małego atomu jest również zainteresowana grupa Tauron, stąd podpisanie listu intencyjnego - tłumaczy Polskiej Agencji Prasowej.

Podgórski zwraca uwagę, że dziś najistotniejsza dla projektu jest zmiana prawa atomowego obowiązującego w Polsce oraz regulacja rozporządzeń wykonawczych.

Reklama

Projekt NuScale jest dojrzałym projektem i odpowiada potrzebom spółki - dodaje Ludwik Pieńkowski, ekspert KGHM.

Czytaj też

Z punktu widzenia technologii, uruchomienie reaktora SMR w 2029 roku jest osiągalne, a kluczowe elementy do tego projektu są właśnie wykonywane w koreańskich fabrykach - mówi PAP.

Dzięki takiemu projektowi możliwe będzie zrealizowanie podstawowego celu spółki, jakim jest uruchomienie elektrowni jądrowej już w 2029 roku. Ekspert jest przekonany, że z punktu widzenia dostawcy technologii, termin ten jest jak najbardziej osiągalny.

Pieńkowski zwraca uwagę na brak wykwalifikowanej kadry pracowniczej do obsługi reaktorów. W związku z tym, równolegle z inwestycją spółka planuje również uruchomić centrum kompetencyjne, którego celem będzie edukacja i szkolenie przyszłych operatorów elektrowni.

Reklama

Komentarze

    Reklama