Reklama

Atom we Włoszech. Projekt ustawy ws. energii jądrowej trafi na dniach do parlamentu

Minister bezpieczeństwa energetycznego i środowiska Włoch Gilberto Pichetto Fratin.
Minister bezpieczeństwa energetycznego i środowiska Włoch Gilberto Pichetto Fratin.
Autor. @ItalyinEU/X.com

Projekt ustawy dotyczący rozwoju energetyki jądrowej zostanie przedstawiony włoskiemu parlamentowi we wrześniu – zapowiedział minister energii Włoch Gilberto Pichetto Fratin. Rząd zamierza zakończyć proces legislacyjny w zakresie powrotu do energii jądrowej do 2027 r.

Wybór ten jest również podyktowany faktem, że roczne zużycie energii elektrycznej w naszym kraju wynosi obecnie nieco ponad 300 TWh” – powiedział minister Pichetto Fratin, cytowany przez portal Energiaoltre.it

Ostrożne kalkulacje

Dekrety z mocą ustawy, regulujące cały cykl energetyki jądrowej, od lokalizacji elektrowni po składowanie odpadów, muszą zostać uchwalone w ciągu roku. Gdy projekt ustawy trafi do parlamentu, „prawdopodobnie odbędą się konsultacje i przesłuchania, których ostatecznym rezultatem, mamy nadzieję, będzie zatwierdzenie ustawy, a następnie uchwalenie przepisów wykonawczych w ciągu następnych dwunastu miesięcy”.

YouTube cover video

Celem jest zapewnienie krajowi ram prawnych niezbędnych do przeprowadzenia odpowiednich ocen, w tym ekonomicznych, gdy technologia będzie dojrzała” – powiedział Pichetto Fratin.

Włochy postrzegają energię jądrową jako strategiczny punkt w celu osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku, zwiększając tym samym niezależność od importu paliw kopalnych.

Francja, Polska i inne kraje europejskie już zwiększyły obroty, aby utrzymać się na właściwej drodze – komentuje Energiaoltre.it. Pozostanie w tyle oznaczałoby wykluczenie się z kluczowej rozgrywki energetycznej, przemysłowej i technologicznej – dodaje portal.

Reklama

Umowa z obywatelami

Włoski rząd obiecuje rekompensaty finansowe, długoterminowe kontrakty i korzystne ceny energii dla regionów, w których znajdą się elektrownie jądrowe. Sardynia, Toskania i Umbria wyraziły już jednak swój sprzeciw, apelując o większe zaangażowanie.

„_Potrzebujemy umowy z obywatelami” – podkreślił minister Gilberto Pichetto Fratin.

Po katastrofie w elektrowni jądrowej w Czarnobylu w 1986 r. we Włoszech przeprowadzono referendum, pytając obywateli o to, czy chcą, aby w kraju dalej produkowano energię z atomu. Większość jego uczestników opowiedziała się przeciwko i od tamtej pory elektrownie jądrowe na Półwyspie Apenińskim – istniały tam cztery – nie działają.

Czytaj też

Wśród kluczowych elementów planu dotyczącego rozwoju energetyki jądrowej minister Pichetto Fratin wymieniał wcześniej modułowe reaktory SMR. W czerwcu br. Włochy dołączyły do kierowanego przez Francję sojuszu EU Nuclear Alliance, inicjatywy mającej na celu promocję energetyki jądrowej w całej Unii.

Reklama

Komentarze

    Reklama