Reklama

Wiadomości

Ważny krok ws. polskiego atomu. Chodzi o decyzję środowiskową

Fot. Wikipedia Common
Fot. Wikipedia Common

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska zgromadził całość materiałów dowodowych w postępowaniu o wydanie decyzji środowiskowej dla elektrowni jądrowej na Pomorzu - poinformował GDOŚ. Inwestorem tej elektrowni jest państwowa spółka Polskiej Elektrownie Jądrowe.

Reklama

Jak sprecyzował GDOŚ, postępowanie dotyczy przedsięwzięcia polegającego na budowie i eksploatacji pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej o mocy elektrycznej do 3750 MW. Chodzi o tzw. wariant 1, czyli lokalizację Lubiatowo-Kopalino, w podwariancie technicznym 1A.

Reklama

Z informacji GDOŚ wynika, że w trakcie postępowania zgromadzono: raport o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko, sporządzony przez spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, wraz z żądanymi uzupełnieniami; stanowiska organów - uzgodnienia Dyrektora Urzędu Morskiego w Gdyni i Dyrektora RZGW w Gdańsku, oraz opinie Państwowego Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego, Ministra Klimatu i Środowiska, Państwowej Agencji Atomistyki; wnioski i uwagi zgłoszone w konsultacjach transgranicznych projektu, a także w konsultacjach publicznych, które trwały od 20 lipca do 18 sierpnia.

Czytaj też

W grudniu 2021 r. należąca w 100 proc. do Skarbu Państwa spółka Polskie Elektrownie Jądrowe wskazała nadmorską lokalizację Lubiatowo-Kopalino w gminie Choczewo jako preferowaną dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej, która ma powstać w technologii AP1000 Westinghouse i składać się z trzech bloków. Zgodnie z obecnym harmonogramem budowa rozpocznie się w 2026 r., a pierwszy blok zostanie uruchomiony w 2033 r.

Reklama
Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama