Reklama

Wiadomości

W kwietniu poznamy lokalizacje dla reaktorów SMR

Autor. Canva

W kwietniu br. zostanie podanych 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 małych reaktorów jądrowych (SMR) w ramach tzw. energetyki jądrowej rozproszonej – przekazał w środę dziennikarzom prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Reklama

„Zaczynamy bardzo mocno poprzez spółkę Orlen Synthos Green Energy – w kwietniu podamy 25 lokalizacji, gdzie powstanie ok. 79 reaktorów SMR BWRX-300" - poinformował Obajtek.

Reklama

Według niego projekt ten jest „mocno przyspieszany" w obliczu rozpoczęcia prac nad budową elektrowni z reaktorem BWRX-300 w Kanadzie. „Widzimy jak szybko działa strona kanadyjska, że już dwa tygodnie temu wybrała firmy do wykonania tych inwestycji" - zaznaczył.

„79 do 2038 roku, to jest bardzo poważny plan, który chcemy zrealizować" - powiedział prezes Orlenu.

Reklama

Obajtek poinformował, że lokalizacje są „bardzo mocno analizowane, oceniane pod kątem lokalizacji SMR".

Czytaj też

„To nie tylko będą lokalizacje, ale zawarte j.v. (joint venture) z firmami które posiadają te lokalizacje. Bardzo poważnie do tego etapu podchodzimy i tak samo do tego etapu podejdziemy w strategii" - zapowiedział Obajtek.

Jak zaznaczył spółka ma wyłączność na tego typu reaktory nie tylko na Polskę. "Jak będzie wyglądała na inne kraje przedstawię w kwietniu".

Pod koniec stycznia cztery firmy podpisały kontrakt, który ma prowadzić do budowy i uruchomienia w Kanadzie do końca 2028 r. pierwszego na świecie reaktora jądrowego BWRX-300. Jednostki tego typu w Polsce chcą budować Orlen i Synthos. Kontrakt dotyczący budowy reaktora w elektrowni Darlington w kanadyjskim stanie Ontario podpisały operator siłowni firma Ontario Power Generation (OPG), projektant reaktora GE Hitachi Nuclear Energy (GEH) oraz SNC Lavalin i Aecon - poinformowały w komunikatach prasowych GEH i OPG.

OPG, jako operator siłowni i właściciel licencji na budowę i eksploatację obejmie ogólną odpowiedzialność za przedsięwzięcie, w tym szkolenie kadr, koordynację działań i cały proces uruchomiania bloku. GEH będzie odpowiedzialny za projekt, zakup kluczowych komponentów, inżynierię i wsparcie. SNC-Lavalin będzie inżynierem kontraktu, będzie też wspierać proces zamówień. Generalnym wykonawcą będzie Aecon, która to firma będzie odpowiadać za projekt budowlany i samą budowę.

Nad zastosowaniem technologii BWRX w Polsce pracuje od 2019 r. koncern Synthos. W sierpniu 2020 r. spółka Synthos Green Energy (SGE) została Partnerem Strategicznym GEH z zakresie rozwoju i budowy BWRX-300. Współpracę z SGE w obszarze energetyki jądrowej nawiązał również PKN Orlen, tworząc spółkę Orlen Synthos Green Energy. W lipcu 2022 r. złożyła ona do Prezesa Państwowej Agencji Atomistyki wniosek o wydanie ogólnej opinii dotyczącej technologii BWRX-300. Dokumentacja techniczna bazuje na dokumentacji przygotowanej przez GEH dla kanadyjskiego regulatora w ramach VDR (ang. Vendor Design Review) - przedlicencyjnego przeglądu technologii. SGE podpisał z Ontario Power Generation umowę, na mocy której polska spółka będzie mogła skorzystać z wiedzy i doświadczeń z prac nad projektem w Darlington. Jak mówił PAP wiceprezes GEH David Sledzik, firma zakłada, ze pierwszy reaktor u polskiego klienta ruszy w 2029 r., mniej więcej rok po jednostce dla OPG.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama