Reklama

Wiadomości

USA przeznaczą 6 miliardów dolarów na wsparcie elektrowni jądrowych w "opresji"

Fot. Unsplash/Frederic Puluss

USA wspomogą finansowo elektrownie będące na skraju bankructwa. Podkreślają przy tej okazji, że atom jest bezemisyjnym źródłem energii.

Stany Zjednoczone wychodzą naprzeciw elektrowniom jądrowym znajdującym się w dołku finansowym. W tym celu ruszył specjalny program kredytów, których łącza pula (6 miliardów dolarów) ma zostać przekazana właścicielom oraz operatorom elektrowni, chroniąc je przed zamknięciem.

„Elektrownie jądrowe w USA wytwarzają ponad połowę naszej wolnej od węgla energii elektrycznej, a prezydent Biden jest zaangażowany w utrzymanie tych elektrowni w celu osiągnięcia amerykańskich celów w zakresie czystej energii" – powiedziała amerykańska sekretarz energii Jennifer Granholm.

Czytaj też

Według niej, wspomniane 6 mld dol pomoże operatorom elektrowni jądrowych „w niebezpieczeństwie". Granholm podkreśliła, że program będzie finansowany z pakietu infrastrukturalnego podpisanego przez prezydenta Bidena w zeszłym roku.

Pierwszeństwo w ubieganiu się o taki kredyt mają elektrownie, które ogłosiły już plan zamknięcia. Media wskazują, że jest to największa amerykańska inwestycja w „ratowanie" siłowni jądrowych stojących na skraju bankructwa.

Komentarze