Reklama

Wiadomości

Ukraiński wywiad wojskowy: Rosja szykuje prowokację w Zaporoskiej EJ

zaporoże elektrownia atom ukraina
Autor. Defense of Ukraine (@DefenceU)/Twitter

Rosjanie w najbliższym czasie mogą przeprowadzić zbrojną prowokację w kontrolowanej przez nich Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południowym wschodzie Ukrainy - ostrzegł w środę ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

Reklama

"Prawdopodobnie w najbliższym czasie okupanci planują zorganizować kolejną zbrojną prowokację na terytorium Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej" - pisze w komunikacie wywiad.

Reklama

Według HUR departament kontrwywiadu wojskowego Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji rozpowszechnia wśród składu osobowego kontyngentu okupacyjnego informacje o rzekomym przygotowywaniu przez ukraińskie siły szturmu elektrowni. Rosyjskie służby specjalne twierdzą, że domniemany ukraiński szturm na obiekt miałby odbyć się pod koniec lipca.

Takie działania dezinformacyjne mogą świadczyć o przygotowywaniu przez Rosję operacji "pod fałszywą flagą", która doprowadzi do dużej awarii w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej - ostrzega ukraiński wywiad.

Reklama

Czytaj też

HUR dodaje, że posiada informacje na temat przygotowywania przez stronę rosyjską imitacji kolejnych ostrzałów elektrowni, o które mają zostać oskarżone siły ukraińskie.

Niedawno HUR alarmował, że rosyjskie wojska kontynuują zaminowywanie okupowanej elektrowni, a Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy powiadomił, że na dachach dwóch bloków energetycznych Rosjanie rozmieścili przedmioty przypominające ładunki wybuchowe.

Zaporoska Elektrownia Jądrowej, największa siłownia jądrowa w Europie, jest okupowana przez wojska rosyjskie od początku marca 2022 roku. Na jej terenie stacjonują żołnierze agresora, są tam też obecni pracownicy koncernu Rosatom. W ostatnich miesiącach wojska najeźdźcy wielokrotnie ostrzeliwały teren elektrowni, stwarzając w ten sposób - w ocenie władz w Kijowie - zagrożenie radiacyjne o trudnych do przewidzenia konsekwencjach.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama