Reklama

Wiadomości

Ukraiński prąd popłynie do Polski? Jest deklaracja szefa rządu

Fot. Twitter / @ PremierRP

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konferencji w Kijowie , że w najbliższym czasie do Polski może trafić energia elektryczna pochodząca z elektrowni jądrowej Chmielnicki na Ukrainie.

„Chciałbym podziękować prezydentowi Zełenskiemu za jego zrozumienie i gotowość do sprzedaży energii elektrycznej z elektrowni Chmielnicki do Polski" – powiedział premier Morawiecki w Kijowie.

Jak dodał, ze względu na embargo na rosyjski węgiel, Polska zmuszona jest importować go z różnych części świata. „By nie spalać go w polskich elektrowniach, przydałoby się nam trochę energii z Ukrainy, o ile będzie to możliwe. Prezydent Zełenski zapewnił mnie jednak, że będzie to w krótkim czasie jak najbardziej możliwe. To pomoc z drugiej strony, która nam również jest potrzebna – powiedział premier.

Czytaj też

„Jesteśmy zainteresowani tym, aby Ukraina mogła wesprzeć Polskę i robimy wszystko,, abyśmy w najbliższym czasie mogli znaleźć wyjście z ewentualnego, przyszłego kryzysu energetycznego – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Jak oznajmił premier Morawiecki, Polska wraz z krajami bałtyckimi oraz Czechami nakłaniają Unię Europejską, do jak najszybszego zorganizowania wsparcia finansowego dla Ukrainy oraz zaostrzenia sankcji na Rosję. Zaznaczył, że Rosja używa wszystkich możliwych instrumentów gospodarczych jak "pistoletu przystawionego do głowy".

Komentarze