Reklama

Wiadomości

Ukraina chce wykluczyć Rosję z europejskiego rynku paliwa jądrowego

Fot.: Enerhoatom
Fot.: Enerhoatom

W przyszłości Ukraina może produkować paliwo jądrowe dla państw europejskich w oparciu o amerykańską technologię Westinghouse – powiedział ukraiński minister energetyki Herman Hałuszczenko.

Reklama

W czwartek szef ukraińskiego resortu energetyki odwiedził zakłady, w których planowane jest uruchomienie produkcji paliwa jądrowego zdolnego zastąpić materiał do reaktorów rosyjskiej produkcji. Z uwagi na trwającą wojnę na Ukrainie, lokalizacja przedsiębiorstwa pozostaje tajna.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Jak podkreśla minister, wiele europejskich krajów nadal pozostaje zależnych od rosyjskich technologii jądrowych. „Ukraina, rezygnując z rosyjskiego paliwa jądrowego, przestawiła swoje bloki energetyczne na paliwo amerykańskiej produkcji Westinghouse. Czechy, Słowacja, Finlandia i Bułgaria również wyraziły chęć takiego przejścia, a w przyszłości Ukraina może zostać dostawcą paliwa dla tych państw – powiedział Hałuszczenko. Dodał, że dziś w Europie nadal działa 17 jednostek WWER-440.

Prezes ukraińskiego Energoatomu stwierdził, że spółka planuje w ciągu trzech lat zrealizować plan stworzenia własnej linii do produkcji paliwa jądrowego.

Minister Herman Hałuszczenko w trakcie wizyty w zakładach mających produkować paliwo jądrowe.
Minister Herman Hałuszczenko w trakcie wizyty w zakładach mających produkować paliwo jądrowe.
Autor. mev.gov.ua

W zakładach nie będzie produkowane wyłącznie paliwo, ale również poszczególne podzespoły termoizolacyjne do reaktorów. W 2023 roku planowanie jest zakończenie procesu licencjonowania, a na 2024 rok przewidywane jest rozpoczęcie przemysłowej produkcji głowic do wkładów paliwowych.

„Ukraina jest światowym liderem w dziedzinie energetyki jądrowej. Dziś nasi eksperci nuklearni wraz z amerykańskimi partnerami pracują nad wypchnięciem Rosji ze światowego rynku technologii nuklearnych" – podkreślił Hałuszczenko.

Reklama

Komentarze

    Reklama