Trump uruchamia „nowy Manhattan”. Wielki projekt USA
Autor. @mkratsios47/X.com
Misja Genesis – oto nowy pomysł USA na globalną konkurencję technologiczną. Departament Energii porównał go już do projektu Manhattan i do misji Apollo. W centrum nowej strategii rozwoju jest sztuczna inteligencja i potrzeba „dominacji energetycznej”.
Prezydent Donald Trump podpisał rozporządzenie wykonawcze mające na celu zwiększenie nakładów na badania i rozwój w dziedzinie sztucznej inteligencji, a dalej – także obniżenie rosnących kosztów energii w USA w czasie, gdy coraz więcej Amerykanów nie jest w stanie opłacić rachunków za prąd. A to właśnie centra danych w dużym stopniu napędzają wzrost zapotrzebowania energię i w konsekwencji wysokie rachunki.
Fuzja, sieci i bezpieczeństwo
Sekretarz Energii Chris Wright powiedział, że AI zostanie wykorzystana do analizy ogromnych ilości danych przechowywanych w 17 laboratoriach Departamentu Energii. Wright obiecał również „niesamowity wzrost tempa odkryć naukowych i innowacji” dzięki Misji Genesis.
W komunikacie Departamentu Energii podkreślono potrzebę amerykańskiej „dominacji energetycznej”, a wśród głównych wyzwań w ramach misji amerykańska administracja wymieniła przyspieszenie działań w zakresie energetyki jądrowej, fuzji jądrowej i sieci energetycznych. Drugi zakres wyzwań dotyczy szerzej odkryć naukowych – dzięki współpracy z przedstawicielami przemysłu dzięki misji mają być napędzane zarówno innowacje w USA, jak i przemysł „przez kolejne dekady”.
Trzecie – i ostatnie – wyzwanie to kwestia bezpieczeństwa narodowego. Departament Energii ma „tworzyć zaawansowane technologie sztucznej inteligencji na potrzeby misji bezpieczeństwa narodowego, wdrażać systemy zapewniające bezpieczeństwo i niezawodność amerykańskiego arsenału jądrowego oraz przyspieszać rozwój materiałów gotowych do użycia w obronności”.
Celem poprawa życia obywateli
Departament Energii zbuduje platformę z wykorzystaniem sztucznej inteligencji, z której naukowcy i inżynierowie będą mogli korzystać w swojej pracy. Utworzy również portfolio wyzwań naukowych i inżynieryjnych związanych z energetyką i bezpieczeństwem narodowym.
„Misja Genesis wykorzysta sztuczną inteligencję do automatyzacji eksperymentów, projektowania i przyspieszania symulacji, a także generowania modeli predykcyjnych dla różnych zagadnień” – powiedział reporterom Michael Kratsios, szef Biura Polityki Naukowej i Technologicznej Białego Domu, cytowany przez Axios.
President Trump is launching the most powerful scientific platform to ever be built, reminiscent of the Manhattan Project and Apollo programs: Genesis Mission. pic.twitter.com/zmZES9V7PW
— U.S. Department of Energy (@ENERGY) November 25, 2025
Sekretarz ds. energii Chris Wright, który zachwalał rolę laboratoriów krajowych swojej agencji w projekcie, argumentował, że sztuczna inteligencja może pomóc w obniżeniu kosztów energii. „Ostatecznym celem tego jest poprawa życia obywateli amerykańskich”, w tym tworzenie miejsc pracy, jak powiedział na konferencji prasowej.
Udział w wyścigu technologicznym
Warto zwrócić uwagę na to, że do tej pory na froncie sztucznej inteligencji znajdowały się głównie prywatne laboratoria – teraz USA chcą wybudować państwową platformę działania na tym polu w celu tak dominacji energetycznej, jak i wzmocnienia bezpieczeństwa narodowego.
„W przeciwieństwie do komercyjnych modeli (AI - E24) trenowanych w otwartym internecie, Misja Genesis czerpie z zabezpieczonych, wielodomenowych danych naukowych rządu, będących wynikiem dziesięcioleci eksperymentów niedostępnych gdzie indziej” - poinformowano na oficjalnej stronie Misji.
Zastanawiająca jest również kwestia „materiałów gotowych do użycia w obronności” – skoro jest to część Misji Genesis pod auspicjami Departamentu Energii, zapewne chodzi tutaj m.in. o surowce krytyczne.
Czytaj też
Wśród górnolotnych słów, których administracja prezydenta Donalda Trumpa używa chyba o nawet więcej niż inne amerykańskie administracje, wyczuć można na pewno potrzebę działania – i odpowiedzi na działania konkurencji, przede wszystkim Chin. Czy Misję Genesis rzeczywiście można porównywać do programu kosmicznego i misji Apollo czy też do bomby atomowej z projektu Manhattan? Jeśli chodzi o kwestię współczesnego wyścigu technologicznego, AI na pewno znajduje się w jej centrum. Ale już efekty misji to zupełnie inna sprawa.
