• Partner główny
    Logo Orlen

Wiadomości

Simson: UE będzie potrzebować 450 mld euro inwestycji na utrzymanie działających elektrowni jądrowych

Fot. Canva

Unia Europejska będzie potrzebowała ok. 450 miliardów euro inwestycji tylko po to, aby utrzymać obecny poziom zdolności wytwarzania energii jądrowej - powiedziała w tym tygodniu na forum energii jądrowej unijna komisarz ds. energii Kadri Simson.

„Energia jądrowa będzie miała ważną rolę do odegrania w realizacji celów klimatycznych UE w zakresie niskoemisyjnego wytwarzania energii elektrycznej" - powiedziała Simson na Europejskim Forum Energii Jądrowej w Pradze. 

"Szkieletem przyszłego europejskiego systemu energetycznego wolnego od emisji dwutlenku węgla będą w przeważającej mierze źródła odnawialne. Ale rzeczywistość jest taka, że te źródła odnawialne będą musiały być uzupełnione o stabilną produkcję energii elektrycznej w obciążeniu podstawowym. Dlatego właśnie energia jądrowa jest nie tylko kwestią bezpieczeństwa i ochrony, ale także realnym rozwiązaniem" - dodała.

Czytaj też

W tym roku, w którym gwałtownie rosnące ceny energii uwypukliły znaczenie bezpieczeństwa energetycznego, UE szczególnie koncentruje się na swojej dostępności energii jądrowej. „Zgodnie z modelami UE, w latach 2030 i 2050 energia jądrowa będzie stanowić około 15%-16% produkcji energii elektrycznej w UE" - powiedziała Simson.

W najbliższych dekadach UE potrzebuje stabilnych mocy wytwórczych na poziomie nieco ponad 100 GW. Mimo to, aby utrzymać te moce wytwórcze w przyszłości, potrzebne będą duże inwestycje. "Nasza analiza pokazuje, że bez natychmiastowych inwestycji około 90% istniejących reaktorów zostałoby wyłączonych mniej więcej w czasie, kiedy najbardziej ich potrzebujemy - w 2030 roku" - zauważył Simson.

„UE będzie potrzebowała od 350 mld euro do 450 mld euro inwestycji tylko po to, by utrzymać obecne moce wytwórcze, a kolejne 50 mld euro na długoterminową eksploatację istniejących reaktorów" - ocenia unijna komisarz.

„Nowe technologie, taka jak małe reaktory modułowe (SMR), może być rozwiązaniem dla integracji systemu energetycznego i dekarbonizacji sektorów, które stanowią największe wyzwanie" - powiedziała Simson, dodając, że UE dąży do tego, aby pierwsze europejskie reaktory SMR zostały uruchomione na początku lat 2030.

Komentarze