Reklama

Wiadomości

Rosyjskie cienie nad polskim atomem. KHNP nawiązuje współpracę z Rosją

Fot. Pixabay

Pomimo toczącej się na Ukrainie wojny, koreańska spółka KHNP nawiązała współpracę z Rosjanami przy budowanej przez nich elektrowni jądrowej El Dabaa w Egipice.

Reklama

Koreańska spółka KHNP, która złożyła ofertę na udział w polskim projekcie jądrowym, nawiązała współpracę z Rosatomem przy budowanej przez Rosjan elektrowni jądrowej El Dabaa w Egipcie. W czwartek 25 sierpnia doszło do podpisania ze spółką Atomstroieksport (czyli inżynieryjną odnogą Rosatomu) umowę na konstrukcję m.in. wysp turbinowych, czyli miejsc w elektrowni, gdzie znajdują się napędzane parą turbiny. KHNP ma zbudować infrastrukturę dla wszystkich czterech reaktorów elektrowni El Dabaa. Wartość kontraktu szacuje się na około 2,25 mld dolarów.

Reklama

Podpisanie umowy zostało wykorzystane przez Rosjan do złożenia dość kontrowersyjnych oświadczeń. „Energetyka jądrowa nie tylko odgrywa ogromną rolę w zaspokajaniu zwiększającego się zapotrzebowania na elektryczność oraz rosnących ambicji klimatycznych, ale także pozwala zbliżać się narodom. W Rosatomie wierzymy, że współpraca jądrowa nie może zostać wstrzymana w tych niepewnych czasach" - powiedział Borys Arsejew, dyrektor ds. projektów międzynarodowych rosyjskiej spółki.

Czytaj też

Co ciekawe, jak informuje Bloomberg, strona koreańska ściśle konsultowała swoje zamiary w kwestii współpracy z Rosją z amerykańską administracją. „Nasze ministerstwo handlu, resort dyplomacji oraz biuro bezpieczeństwa narodowego wyjaśniły, że umowa nie stoi w sprzeczności ze stanowiskiem Stanów Zjednoczonych - i USA to zrozumiały" - stwierdził cytowany przez Bloomberga Park Il-joon, wiceminister handlu Korei Południowej.

Reklama

PG

Reklama

Komentarze

    Reklama