Wiadomości
Relacja z I Kongresu Energetyki Jądrowej AGH w Krakowie
W dniach 12-13 września 2023 r. na wydziale informatyki AGH w Krakowie odbył się I Kongres Energetyki Jądrowej pod hasłem „Jak stać się liderem rozwoju energetyki jądrowej w regionie”.
Kongres był miejscem do dialogu dla ministrów, decydentów, inwestorów, wyższych urzędników i ekspertów branżowych, ośrodków szkolnictwa wyższego i zawodowego dostawców technologii a przede wszystkim polskiego przemysłu.
W słowie wstępnym Dyrektor Generalny IGEOS Bogdan Pilch podkreślił, iż współpraca przy wypełnianiu założeń PPEJ powinna opierać się na zasadzie win-win i być przygotowana tak, aby zapewnić jak największy udział local contentu, bliski zakładanej liczbie 40% na całości projektu.
Pierwszy panel pt. „Otoczenie i wyzwania – atom szansą dla polskiej transformacji sektora elektroenergetycznego? Sektor przemysłu jądrowego motorem wzrostu gospodarczego” poprowadził Konrad Świrski Sekretarz Zarządu IGEOS. Na drugim paneliści prezentowali status i perspektywę ze strony dostawców technologii. Głównym nurtem panelu było nakreślenie dróg rozwój energetyki jądrowej w Polsce zarówno tej wielkoskalowej (Westinghouse, EDF, KHNP) jaki i SMRów (RR, EDF, GE Hitachi Nuclear Energy). Poruszany był także temat wyzwanń prawnych jakie będą stały przed wykonawcami uczestniczącymi w realizacji projektów energetyki jądrowej a w szczególności w nowym obszarze wyzwań prawnych, biorąc pod uwagę, że prawdopodobnie inwestycja zostanie wyjętą spod reguł Prawa zamówień publicznych. Z kolei o tym jak wykorzystać doświadczenia z europejskich projektów na potrzeby polskich inwestycji mówili dwaj senior menadżerowie z zespołu strategii energetycznych w czeskim oddziale Deloitte – Miroslav Lopour oraz Michal Zeman, którzy m.in. wskazali, iż jednym z największych problemów sektora jest starzejąca się kadra i rosnąca popularność zawodów na rynkach OZE i elektromobilności. Ostatni panel dnia pierwszego Kongresu poprowadził Rafał Zasuń -Redaktor Naczelny WysokieNapięcie.pl, który omówił wraz z polskimi wykonawcami – liderami w zakresie energetyki jądrowej na rodzimym rynku - jak skutecznie włączyć się w prace dla sektora przemysłu jądrowego.
Dzień 2. Kongresu rozpoczął się od wystąpienia Radcy Ministra w Ministerstwie Klimatu i Środowiska Andrzeja Sidło, który skupił uwagę uczestników na działaniach rządu dotyczących wsparcia polskiego przemysłu. Radca wskazał na co mogą liczyć polscy przedsiębiorcy w związku z rozwojem sektora energetyki jądrowej, jaka jest rola i zadania instytucji administracji państwowej, w tym MKiŚ na drodze do maksymalizacji udziału krajowych podmiotów w Polskim Programie Energetyki Jądrowej PPEJ. Na panelach rozmawiano o finansowaniu i wsparciu finansowym przemysłu na drodze dostosowania się do wymagań stawianych firmom w łańcuchu dostawców energetyki jądrowej. Głównym tematem poruszanym przez wszystkich przedstawicieli była możliwość pozyskiwania środków nie tylko na finansowanie rozwoju polskich przedsiębiorstw, ale także zdobycia funduszy na kapitał obrotowy, gdy firmy pozyskają zlecenia. Ponadto ważną kwestią są zabezpieczenia w postaci gwarancji umownych, w których pojawia się dodatkowe ryzyko związane z ich kosztem. Poruszono także temat kadr - z przedstawionych na Kongresie szacunków wynika, że planowane dotychczas projekty inwestycyjne mogą wymagać zaangażowania nawet 250 tys. osób. Swój czas na Kongresie mieli także inwestorzy. Z perspektywy wykonawców i podwykonawców był to szczególnie ważny panel Kongresu, w którym czołowi inwestorzy przedstawili planowane inwestycje oraz wymierne korzyści dla regionów. Wśród zagadnień poruszono statusy projektów, przygotowania do realizacji i dalsze kroki.
Ostatnią część Kongresu wypełniły indywidualne prezentacje poświęcone wymaganiom stawianym firmom aspirującym do włączenia się w łańcuchy dostawców sektora energetyki jądrowej, które mają kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa i niezawodności działania elektrowni jądrowej.