Reklama

Wiadomości

Reaktor elektrowni Olkiluoto ponownie podłączony do sieci

Fot.: commons.wikimedia.org
Fot.: commons.wikimedia.org

Po ponad dwóch tygodniach przerwy drugi reaktor elektrowni Olkiluoto nad Zatoką Botnicką w poniedziałek wieczorem ponownie rozpoczął produkcję energii elektrycznej. Po wykryciu nieszczelności w układzie chłodzenia konieczna była wymiana wirnika generatora – poinformował operator elektrowni TVO.

Reklama

Reaktor OL2, zbudowany na początku lat 80., ma osiągnąć pełną moc (890 MW) w ciągu około 50 godzin – przekazano w komunikacie. Podkreślono, że z wykrytą awarią i odłączeniem reaktora od krajowej sieci elektroenergetycznej (18 sierpnia) nie wiązało się zagrożenie dla bezpieczeństwa.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Zdarzenie wpłynęło jednak na wzrost hurtowej ceny energii elektrycznej w sierpniu. Przyczyniła się także do tego niższa podaż energii, spowodowana pracami konserwacyjnymi w drugiej elektrowni jądrowej Loviisa na południowym wybrzeżu kraju, jak również niska produkcja elektrowni wiatrowych, wynikająca ze słabej siły wiatru.

W elektrowni Olkiluoto znajdującej się na wyspie na Zatoce Botnickiej działają trzy reaktory, w tym najnowszy i najmocniejszy (1600 MW), OL3 oddany do użytku wiosną tego roku. Łącznie wszystkie trzy jednostki generują ok. 30-40 proc. krajowej produkcji energii elektrycznej.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama