Reklama

Wiadomości

Premier: mały atom to dobra droga do szybkiego uzupełnienia zasobów

Autor. Twitter / @PremierRP

Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - zaznaczył w poniedziałek premier Mateusz Morawiecki. Atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów - dodał.

Reklama

Polska potrzebuje czystego, taniego, bezpiecznego źródła energii - energii elektrycznej, energii cieplnej - mówił podczas poniedziałkowej konferencji w KPRM szef rządu. "Atom, a zwłaszcza mały atom, to bardzo dobra droga do szybkiego uzupełnienia naszych zasobów" - stwierdził.

Reklama

Jak wskazał premier Mateusz Morawicki: "modernizujemy polską energetykę po to, by takie źródła w jak najkrótszym czasie zapewnić". "Te tanie, czyste i bezpieczne źródła energii będą służyły Polsce przez dziesięciolecia" - podkreślił.

Czytaj też

Zaznaczył, że dziś takie bezpieczeństwo zapewnia energetyka węglowa. "Ale ze względu na politykę klimatyczną UE, a w Unii Europejskiej jesteśmy i chcemy być, ze względu na tę politykę spalanie węgla będzie coraz droższe, będzie się wiązało z coraz wyższymi kosztami zapłaty tzw. opłat ETS, czyli opłat za emisję tony CO2" - dodał.

Reklama

SMR (Small Modular Reactors), czyli małe reaktory modułowe, to technologia, która najbardziej zaawansowana jest w Kanadzie i USA. Przyjmuje się, że pod nazwą SMR rozumie się reaktory jądrowe o mocy nie większej niż 300 MW. Moc tradycyjnych, „dużych" reaktorów mieści się zwykle w przedziale 600-1500 MW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama