Reklama

Wiadomości

Powstanie Polsko-Amerykańskie Centrum Szkoleniowe Czystych Technologii Energetycznych - podpisano porozumienie [RELACJA]

Autor. Fot. Energetyka24

21 września Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa oraz Zastępca Sekretarza do spraw Energii USA Kathryn Huff podpisały prozumienie w sprawie utworzenia Centrum. Pierwsze szkolenie już w listopadzie.

Reklama

W związku z decyzją o wykorzystaniu amerykańskiej technologii przy budowie polskiej elektrowni jądrowej w kraju zostanie utworzone w Polsce Centrum, które będzie rozwijać kadry do pracy w branży energetyki jądrowej, zarówno przy dużych, jak i małych reaktorach. Nie chodzi tylko o inżynierów, ale o wszechstronną kadrę kompetentną w różnych dziedzinach, np. finansach. Ponadto szkolenia będą też dotyczyć obszaru odnawialnych źródeł energii. Oferta Centrum skierowana będzie również do innych krajów Europy, dzięki czemu polska może stać się regionalnym centrum rozwoju w zakresie cywilnej energetyki jądrowej. Sektor jądrowy ma utworzyć w Polsce ok. 40 tys. miejsc pracy o bardzo zróżnicowanych kompetencjach.

Reklama

„Już w ubiegłym roku przeszkoliliśmy 100 firm, a w tym będzie to kolejne 180. Chcemy przygotować polskie firmy do ekspansji na rynek światowy i uczestniczenie w łańcuchu dostaw w projektach jądrowych” – mówiła minister Anna Moskwa. Tematy szkoleń to m.in.: modelowanie i ekonomia energii, projektowanie wysp jądrowych, rozwiązania w zakresie postępowania z paliwem, analizy bezpieczeństwa oraz cyberbezpieczeństwo. „Mamy nadzieję, że będzie to szansa na zostanie potęgą jądrową razem ze stroną amerykańską w całej Europie” – podsumowała przemówienie.

Czytaj też

Ambasador USA Mark Brzezinski ocenił, że „bezpieczeństwo energetyczne to bezpieczeństwo narodowe. A my w USA traktujemy bezpieczeństwo naszych partnerów i sojuszników bardzo poważnie”. „Energetyka jądrowa jest niezbędna do obniżenia światowych emisji gazów cieplarnianych. Jesteśmy bardzo dumni, że możemy być partnerem Polski w procesie trasnformacji energetycznej. Amerykańskie firmy pomogą Polsce wybudować najbezpieczniejsze i najpewniejsze reaktory, ale nie tylko – chodzi także o stworzenie całego przemysłu jądrowego w kraju. To naprawdę ekscytujący czas w Polsce” – dodał.

Reklama
Moment podpisania porozumienia
Moment podpisania porozumienia
Autor. Moment podpisania porozumienia / Fot. Energetyka24

„To jest bardzo energetyczny tydzień w Polsce” – przyznała Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, pełnomocniczka rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej. „Rzeczywiście to Centrum Szkoleniowe to jest absolutny klucz do sukcesu pierwszego i kolejnych projektów jądrowych w Polsce. Obecnie wśród kadry przygotowującej projekt wciąż za mało jest specjalistów z Polski. To kadry decydują o sukcesie tak dużych projektów inwestycyjnych” – oceniła. Pełnomocniczka mówiła też o tym, jak ważne jest zachęcanie młodych ludzi do kształcenia się w tym kierunku. Przygotowanie pracownika elektrowni jądrowej trwa ok. 12 lat. Tymczasem do powstania pierwszej zostało tylko 10 lat według planów rządu. Na Pomorzu uruchomiono już centrum, które szkoli już młodzież ze szkół średnich. „Dzięki współpracy polsko-amerykańskiej młodzież może zaangażować się w projekty nuklearne od samego początku i uczyć się od najlepszych specjalistów” – powiedziała. W jej opinii Polski nie stać już, aby zejść z tej ścieżki.

Kathryn Huff, zastępca Sekretarza do spraw Energii USA, zapewniła, że jej kraj posiada największą i najstarszą flotę reaktorów jądrowych. Teraz mogą podzielić się z Polską wiedzą, która płynie z tego bogatego doświadczenia. Przyznała, że zaangażowanie Polski w czystą energię jądrową daje nadzieję na osiągnięcie zerowych emisji gazów cieplarnianych netto w skali świata.

Ostatni przemawiał Wiceminister Klimatu i Środowiska Adam Guibourgé-Czetwertyński, który przyznał, że obserwuje coraz większe zainteresowanie studentów dziedziną energetyki jądrowej. Dodał, że dzisiejsze porozumienie daje wyraźny sygnał, że osiąganie wspólnych, globalnych celów jest dla Polski ważne.

Reklama

Komentarze

    Reklama