Reklama

Wiadomości

Poważny cios dla małych reaktorów. Upada kolejny, ważny projekt SMR

Wizualizacja SMR NUWARD
Wizualizacja SMR NUWARD
Autor. EDF / mat. prasowe

Francuski EDF zdecydował się zawiesić projekt małego reaktora jądrowego. Powodem są problemy wynikające ze zbyt dużego stopnia skomplikowania technicznego tego urządzenia.

Jak poinformował portal l’informe, francuski gigant energetyczny EDF zawiesił projekt małego modułowego reaktora jądrowego (SMR) NUWARD. Decyzja została podjęta ze względu na wysoki stopień skomplikowania technicznego jednostki, co ma przekładać się na koszty produkcji oraz pracy. Wiadomość o zawieszeniu przedsięwzięcia ma zostać wkrótce ogłoszona publicznie przez EDF. Jednocześnie firma ma rozpocząć prace nad nową, prostszą jednostką.

Reaktor wodny ciśnieniowy NUWARD miał dysponować mocą zainstalowaną 170 MW. Co ważne, jednostki takie miały być montowane w parach, co oznacza, że jedna elektrownia oparta na technologii SMR od EDF miała przewyższać mocowo reaktor BWRX-300 produkcji GE-Hitachi (moc: 300 MW).

W kwietniu 2024 roku Komisja Europejska zatwierdziła francuską pomoc publiczną dla EDF skierowaną na potrzeby projektu NUWARD. Chodziło o kwotę 300 mln euro.

Francuski reaktor nie jest pierwszym projektem SMR, który w ostatnich miesiącach wpadł w poważne tarapaty. W listopadzie 2023 roku spółka NuScale - zaangażowana we współpracę z polskim KGHM - poinformowała o rozwiązaniu przedsięwzięcia w USA polegającego na budowie sześciu modułów typu VOYGR o mocy 77 MW każdy.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama