Reklama

Wiadomości

Pomoc publiczna przy budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie? Stanowisko PGE

Autor. Canva

PGE nie zakłada dziś konieczności pomocy publicznej dla projektu budowy wraz z ZE PAK i koreańskim KHNP elektrowni jądrowej w Pątnowie - poinformował w środę prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski.

Reklama

"Zakładamy, że będzie to projekt czysto biznesowy (...) w formule project finance. Nie zakładamy dzisiaj pomocy publicznej dla tej inwestycji" - powiedział Wojciech Dąbrowski na konferencji wynikowej PGE za 2022 r. Podkreślił jednocześnie, że instytucje finansujące inwestycję będą musiały dostać zabezpieczenie w postaci kontraktu zabezpieczającego odbiór energii elektrycznej z elektrowni, np. w formule PPA.

Reklama

"Naszym zdaniem w takiej formule to powinno dać się zrealizować. Mamy duże zainteresowanie światowych instytucji finansowych, w tym koreańskich" - mówił prezes PGE, dodając, że spółka potencjalnie może wziąć udział w kontrakcie zabezpieczającym odbiór energii.

Czytaj też

Jak dodał Dąbrowski, dzisiejsze założenia projektu mówią o tym, że w 20 proc. będzie on finansowany ze środków własnych udziałowców, a w 70-80 proc. długiem.

Reklama

Pod koniec 2022 r. koreański koncern energetyczny KEPCO, należący do niego dostawca i operator elektrowni jądrowych KHNP oraz szereg instytucji finansowych z Korei Płd. podpisali memorandum o współpracy przy finansowaniu zagranicznych projektów jądrowych. Sygnatariuszami dokumentu "Nuclear Power Plant Financing Team Korea" obok Kepco są państwowe Korea Development Bank, Export-Import Bank of Korea i Korea Trade Insurance Corporation, oraz banki komercyjne: Industrial Bank of Korea, Kookmin Bank, Shinhan Bank, Woori Bank, Nonghyup Bank i Hana Bank. Celem jest wzmocnienie współpracy w zakresie wspólnego finansowania zagranicznych projektów jądrowych.

PGE i ZE PAK oczekują obecnie na zgodę Prezesa UOKiK na utworzenie spółki celowej, która będzie brać udział w budowie elektrowni jądrowej w Pątnowie. Obie spółki podpisały już wstępną umowę w sprawie utworzenia wspólnego przedsiębiorstwa. Mają w nim posiadać po 50 proc. akcji; kluczowe decyzje mają zapadać w drodze konsensusu. Porozumienie zakłada też, że prezesem spółki będzie członek zarządu wskazany przez PGE, natomiast członek rady nadzorczej wskazany przez ZE PAK będzie pełnił funkcję jej przewodniczącego. Firma zostanie formalnie utworzona i wpisana do KRS po otrzymaniu zgody od Prezesa UOKiK.

Jesienią 2022 r. ZE PAK, PGE i KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy w Pątnowie elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię reaktorów APR 1400. Jednocześnie Ministerstwo Aktywów Państwowych i Ministerstwo Handlu, Przemysłu i Energii Korei Płd. zawarły porozumienie ws. współpracy i poparcia dla projektu budowy w Pątnowie.

W ocenie PGE i ZE PAK ze wstępnych analiz wynika, że w Pątnowie jest perspektywiczne umiejscowienie co najmniej dwóch reaktorów APR1400 o łącznej mocy 2800 MW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama