Reklama

Wiadomości

Polski reaktor jądrowy ratuje życie. Błyskawicznie uruchomił dostawy radionuklidu dla medycyny

Autor. Fot. NCBJ

Polski reaktor jądrowy MARIA pracujący w Narodowym Centrum Badań Jądrowych błyskawicznie wypełnił lukę w dostawach medycznego molibdenu-99, który używany jest w diagnostyce i terapii onkologicznej. Dzięki temu udało się zapobiec brakom tego radionuklidu na rynku, co mogłoby zagrozić życiu i zdrowiu wielu ludzi.

Reklama

Jak poinformowało Narodowe Centrum Badań Jądrowych, działający ok. 20 kilometrów od Warszawy polski reaktor badawczy Maria zmienił harmonogram pracy, by wypełnić możliwą lukę w dostawach molibdenu-99, powstałą wskutek usterki w holenderskim reaktorze HFR.

Reklama

Molibden-99 to radionuklid, który stosowany jest do produkcji substancji wykorzystywanych w medycynie nuklearnej, przede wszystkim w diagnostyce i terapii onkologicznej.

Czytaj też

„Uruchomienie HFR, które nie doszło do skutku, planowane było na 20 stycznia. MARIA wystartowała z produkcją molibdenu już 21 stycznia. Rdzeń reaktora badawczego MARIA został błyskawicznie skonfigurowany pod potrzeby zadania. Szczegółowe obliczenia optymalizujące jego konfigurację zostały wykonane przez zespół ekspertów i zatwierdzone przez Państwową Agencję Atomistyki. Tym razem wszystko to zostało zrealizowane w ciągu kilku godzin. Szybka reakcja była możliwa, ponieważ reaktor badawczy MARIA jest przygotowany od 2010 roku do napromieniania tarcz uranowych do produkcji Mo-99. Co roku odbywa się kilka cykli służących ich napromienianiu. MARIA jest też stale przygotowana do zwiększenia produkcji w przypadku nieplanowanych przestojów u głównych dostawców” - pisało NCBJ, wskazując jednocześnie, że reaktor MARIA jest jednym z największych dostawców napromienianych tarcz uranowych do produkcji molibdenu-99, odpowiedzialnym za około 10% światowych dostaw.

Reklama

Reaktor MARIA działa w Narodowym Centrum Badań Jądrowych w podwarszawskim Otwocku od prawie pół wieku. Jest on obecnie jedyną działającą jednostką tego typu w Polsce. Jego budowę rozpoczęto w czerwcu 1970 roku, a uruchomienie nastąpiło w grudniu 1974 roku. Reaktor nosi imię Marii Skłodowskiej-Curie. Jest to niewielka, badawcza jednostka - jej moc cieplna wynosi 30MW. Służy ona celom badawczym i produkcyjnym.

  • NCBJ
Reklama

Komentarze

    Reklama