Reklama

Wiadomości

Polski atom: ruszają prace terenowe w pierwszej lokalizacji

Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Poglądowa wizualizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Autor. Polskie Elektrownie Jądrowe

Przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu uczestniczyli w uroczystym spotkaniu inaugurującym prace, które odbyło się w nowym biurze Bechtel w Polsce.

Bechtel ogłosił rozpoczęcie badań geologicznych związanych z projektem pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.

Bechtel przeprowadzi pogłębione badania geologiczne w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino w pomorskiej gminie Choczewo. Badania te, będące jednym z kluczowych kamieni milowych podpisanego we wrześniu ubiegłego roku kontraktu na usługi inżynieryjne, zwiększą wiedzę na temat warunków geologicznych i hydrogeologicznych w lokalizacji elektrowni.

Cieszymy się, że rozpoczynamy kolejny etap przygotowań do budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej - powiedział John Howanitz, prezes linii biznesowej Nuclear, Security & Environmental w Bechtel. – To strategiczna dla kraju inwestycja i musi zostać wykonana z zachowaniem najwyższych standardów. W pełni popieramy dążenia Polski do dekarbonizacji i niezależności energetycznej i mamy nadzieję, że nawiązując współpracę z lokalnymi dostawcami, przyczynimy się do osiągnięcia tych celów.

Na początku kwietnia Bechtel podpisał kontrakt na prace geologiczne z firmą P.S.D. z siedzibą w Słupsku. Badania będą prowadzone od maja do listopada i obejmą obszar około 30 hektarów. Ich wyniki zostaną wykorzystane w projekcie robót ziemnych dla elektrowni, w tym trzech bloków jądrowych, basenu napływowego i kanałów wody chłodzącej. Posłużą również do sporządzenia Raportu Lokalizacyjnego, który jest podstawą do uzyskania przez inwestora, spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe, zezwolenia na budowę od Państwowej Agencji Atomistyki.

Symboliczna uroczystość rozpoczęcia przez Bechtel prac terenowych odbyła się w nowym biurze Bechtel w Warszawie. W wydarzeniu udział wzięli przedstawiciele polskiego i amerykańskiego rządu, a także organów regulacyjnych, instytucji naukowych i władz lokalnych. Wśród obecnych byli Maciej Bando, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, Miłosz Motyka, wiceminister klimatu i środowiska i Beata Rutkiewicz, wojewoda pomorska. Gościem honorowym wydarzenia był Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce.  

  • Świętujemy ważny kamień milowy w amerykańsko-polskiej przyjaźni – inaugurację działań terenowych na placu budowy elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino oraz otwarcie biura Bechtel w Warszawie – powiedział Mark Brzezinski, ambasador USA w Polsce. – To kolejny ważny krok naprzód na wspólnej polsko-amerykańskiej drodze do stworzenia w Polsce cywilnego sektora jądrowego, który jest dowodem na to, że Stany Zjednoczone realizują nasze wspólne zobowiązanie na rzecz bezpieczeństwa energetycznego Polski i wspierania polskiej transformacji energetycznej. Wybór przez Polskę firm Westinghouse i Bechtel – dwóch amerykańskich firm wyznaczających złoty standard – do realizacji krajowego programu cywilnej energetyki jądrowej sprawia, że bezpieczeństwo energetyczne stanowi podstawę naszej współpracy.

Bechtel jest w trakcie angażowania polskich przedsiębiorców w łańcuch dostaw projektu elektrowni jądrowej. Firma podpisała już pierwsze umowy z polskimi podwykonawcami, w tym z: Energoprojekt-Katowice S.A., Prochem SA oraz Summa Linguae Technologies S.A.

Rozpoczęcie wstępnych prac terenowych pod budowę elektrowni jądrowej to ważny moment dla polskiej gospodarki i firm, które będą uczestniczyć w łańcuchu dostaw, a także dla lokalnej społeczności – powiedział Leszek Hołda, prezez Bechtel Polska. – Cieszy fakt, że projekt ma poparcie szerokiego grona interesariuszy, a decydenci, biznes i instytucje naukowe mówią jednym głosem o tej kluczowej inwestycji.

Elektrownia jądrowa, która ma powstać w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino, stanowi znaczący krok w transformacji energetycznej Polski. Jej budowa i późniejsza eksploatacja stworzy nowy sektor gospodarki, w którym zatrudnienie znajdą tysiące profesjonalistów, specjalistów i inżynierów.

Projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej nabiera tempa. Do tej pory prace wykonywane przez stronę amerykańską ograniczały się głównie do kwestii przygotowawczych i analitycznych realizowanych w siedzibie firmy. Teraz firma Bechtel rozpoczyna prace geologiczne w terenie, w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino. Przed nami więc bardzo ważny i pełen wyzwań czas związany z projektowaniem i budową pierwszej elektrowni jądrowej w naszym kraju – mówi Leszek Juchniewicz, członek zarządu p.o. prezesa Polskich Elektrowni Jądrowych.

Bechtel/mat. prasowe

Reklama

Komentarze

    Reklama