Polska szykuje się na SMR-y. „W drugiej połowie kwietnia podamy lokalizacje”

W drugiej połowie kwietnia mają być znane lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych, które budować chce spółka Orlen Synthos Green Energy. Zapowiedź ta padła podczas podpisania umowy z NFOŚiGW.
W czwartek 16 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy małych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR. „To bardzo ważny dzień" – powiedział zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski.
„Nie będzie właściwego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jeśli nie będziemy mieć czystych, ale też stabilnych mocy opartych o energetykę jądrową (...) To przedsięwzięcie jest przedsięwzięciem proekologicznym, służącym środowisku (...) Stabilizacja odnawialnych źródeł, do których – jako NFOŚiGW – dopłacamy wiele środków krajowych oraz zagranicznych jest koniecznością i wyzwaniem w czasach transformacji energetycznej" – mówił Michalski.
W ramach współpracy, NFOŚiGW ma wejść w udziały OSGE. W radzie nadzorczej spółki pojawi się też przedstawiciel Funduszu, który nadzorować będzie finansowanie.
„Ta umowa otwiera szanse na głęboką dekarbonizację polskiej gospodarki (...). Dziś zaczynają się kształtować schematy dla energetyki, ciepłownictwa i przemysłu, które będą decydować o tym, jakie szanse będzie miała polska gospodarka w latach 30. i kolejnych dekadach" – powiedział z kolei Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy.
Szef OSGE zwrócił uwagę na już wykonaną przez jego firmę. „Rozpoczęliśmy proces prelicencjonowania reaktora w Polsce, oczekujemy decyzji w tej sprawie już w przyszłym miesiącu" – powiedział.
Kasprów wspomniał też, że polska energetyka będzie potrzebowała nowych mocy ze względu na wygaszanie obecnie pracujących elektrowni. „Dziura związana z ograniczaniem mocy węglowych w energetyce z naszych wyliczeń w połowie lat 30. będzie wynosiła ponad 10 GW" – powiedział.
W kwestii harmonogramu oddawania do użytku mocy z SMR-ów głos zabrał wiceprezes OSGE, Dawid Jackiewicz. „Będziemy się trzymali tego, że pierwszy reaktor powstanie do końca lat 20., przed rokiem 2030, a kolejnych kilkanaście do połowy lat 30 (...) Analizujemy kilkanaście lokalizacji; kolejnym etapem naszego działania będzie wykluczanie miejsc, które nie spełniają warunków – patrzymy na dostępność wody, sejsmikę, warunki geologiczne, badamy to pod kątem warunków wynikających z prawa i ekonomiki tego procesu. W II połowie kwietnia będziemy mówić o pierwszych lokalizacjach. Chcemy to zrobić odpowiedzialnie, komunikując to wcześniej lokalnym społecznościom" – powiedział.