Reklama

Wiadomości

Polska szykuje się na SMR-y. „W drugiej połowie kwietnia podamy lokalizacje”

Autor. GE Hitachi

W drugiej połowie kwietnia mają być znane lokalizacje małych modułowych reaktorów jądrowych, które budować chce spółka Orlen Synthos Green Energy. Zapowiedź ta padła podczas podpisania umowy z NFOŚiGW.

Reklama

W czwartek 16 marca Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) oraz spółka Orlen Synthos Green Energy (OSGE) podpisały umowę o współpracy w zakresie budowy małych elektrowni jądrowych opartych na technologii SMR. „To bardzo ważny dzień" – powiedział zastępca prezesa NFOŚiGW Artur Michalski.

Reklama

„Nie będzie właściwego wykorzystania odnawialnych źródeł energii, jeśli nie będziemy mieć czystych, ale też stabilnych mocy opartych o energetykę jądrową (...) To przedsięwzięcie jest przedsięwzięciem proekologicznym, służącym środowisku (...) Stabilizacja odnawialnych źródeł, do których – jako NFOŚiGW – dopłacamy wiele środków krajowych oraz zagranicznych jest koniecznością i wyzwaniem w czasach transformacji energetycznej" – mówił Michalski.

W ramach współpracy, NFOŚiGW ma wejść w udziały OSGE. W radzie nadzorczej spółki pojawi się też przedstawiciel Funduszu, który nadzorować będzie finansowanie.

Reklama

Czytaj też

„Ta umowa otwiera szanse na głęboką dekarbonizację polskiej gospodarki (...). Dziś zaczynają się kształtować schematy dla energetyki, ciepłownictwa i przemysłu, które będą decydować o tym, jakie szanse będzie miała polska gospodarka w latach 30. i kolejnych dekadach" – powiedział z kolei Rafał Kasprów, prezes Orlen Synthos Green Energy.

Szef OSGE zwrócił uwagę na już wykonaną przez jego firmę. „Rozpoczęliśmy proces prelicencjonowania reaktora w Polsce, oczekujemy decyzji w tej sprawie już w przyszłym miesiącu" – powiedział.

Kasprów wspomniał też, że polska energetyka będzie potrzebowała nowych mocy ze względu na wygaszanie obecnie pracujących elektrowni. „Dziura związana z ograniczaniem mocy węglowych w energetyce z naszych wyliczeń w połowie lat 30. będzie wynosiła ponad 10 GW" – powiedział.

W kwestii harmonogramu oddawania do użytku mocy z SMR-ów głos zabrał wiceprezes OSGE, Dawid Jackiewicz. „Będziemy się trzymali tego, że pierwszy reaktor powstanie do końca lat 20., przed rokiem 2030, a kolejnych kilkanaście do połowy lat 30 (...) Analizujemy kilkanaście lokalizacji; kolejnym etapem naszego działania będzie wykluczanie miejsc, które nie spełniają warunków – patrzymy na dostępność wody, sejsmikę, warunki geologiczne, badamy to pod kątem warunków wynikających z prawa i ekonomiki tego procesu. W II połowie kwietnia będziemy mówić o pierwszych lokalizacjach. Chcemy to zrobić odpowiedzialnie, komunikując to wcześniej lokalnym społecznościom" – powiedział.

Reklama

Komentarze

    Reklama