Reklama

Wiadomości

Polska przyspiesza z atomem. Bando: w tym tygodniu wniosek do KE dotyczący finansowania

Autor. Envato

W tym tygodniu podpisuję oficjalną prośbę do Komisji Europejskiej o wyrażenie zgody ws. finansowania polskiego atomu - powiedział minister Maciej Bando podczas trwającego II Kongresu Energetyki Jądrowej. Jak dodał, celem rządu jest zakończenie budowy pierwszego bloku pierwszej elektrowni jądrowej w 2035 r.

W Warszawie odbywa się II Kongres Energetyki Jądrowej. W trakcie inaugurującego przemówienia, Maciej Bando, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej stwierdził, że polska elektrownia jądrowa budowana na Pomorzu nie podzieli losów elektrowni w Żarnowcu.

Reklama

Minister złożył również istotną deklarację. Jak poinformował Bando, w tym tygodniu planuje on podpisać oficjalny wniosek do Komisji Europejskiej o zgodę na finansowanie polskiego programu atomowego. W praktyce oznacza to wysłanie wniosku notyfikacyjnego dotyczącego zatwierdzenia modelu finansowego dla pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.

„Rząd premiera Tuska bardzo jasno powiedział, że miks energetyczny Polski będzie opierał się o źródła odnawialne i atom (…). Ostatni rok to było raczej skupianie się na opowieściach, a nie podejmowanie konkretnych działań. Dzisiaj procedowana jest ustawa o dokapitalizowaniu spółki Polskie Elektrownie Jądrowe (…), mówimy o kwocie 60 mld zł” - powiedział Bando podczas przemówienia.

Czytaj też

Minister zapowiedział również, że procedowana jest ustawa mówiąca o wprowadzeniu do obiegu prawnego tzw. wczesnych prac budowlanych. „Dzięki tym ustawom udałoby się zyskać do dwóch lat przyspieszenia w harmonogramie (…). Chcemy, żeby pierwszy beton jądrowy został wylany w 2028 roku” - dodał Bando.

Podczas przemówienia minister oświadczył, że rząd postawił sobie konkretny cel, iż budowa pierwszego bloku ma być zakończona w 2035 r. Podkreślił jednak, że zakończenie prac budowlanych nie oznacza natychmiastowego uruchomienia reaktora. Jak wytłumaczył, na to potrzebujemy dodatkowych kilku miesięcy, maksymalnie roku”. Minister zaznaczył przy tym, że co roku planowane jest sukcesywne oddawanie do użytku kolejnych reaktorów.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama