Wiadomości
Pekin i Tokio się dogadały ws. zrzutu oczyszczonej wody z Fukushimy
Chiny i Japonia uzgodniły długoterminowy program, który pozwoli Pekinowi monitorować zrzut oczyszczonej radioaktywnej wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu – poinformowało w piątek MSZ ChRL. Podkreślono, że przed „stopniowym wznowieniem” importu japońskich owoców morza Chiny będą musiały brać „znaczący” udział w tym procesie.
Pod koniec sierpnia 2023 r. rozpoczęto mogący potrwać dekady proces spuszczania do Pacyfiku uzdatnionej wody z uszkodzonej przed 13 laty elektrowni atomowej Fukushima w północno-wschodniej Japonii. Woda poddawana jest skomplikowanemu procesowi filtrowania i rozcieńczania, w wyniku którego usuwane są pierwiastki radioaktywne z wyjątkiem trytu, którego stężenie mieści się w granicach norm międzynarodowych.
Władze Chin ostro skrytykowały tę decyzję rządu Japonii, nazywając ją „nieodpowiedzialną i samolubną”, chociaż proces ten został zatwierdzony przez Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA). W odpowiedzi ChRL wstrzymała cały import japońskich owoców morza od lata ubiegłego roku, a kilka miesięcy później podążyła za nią Rosja.
Chińsko-japońskie negocjacje ws. zrzutu uzdatnionej wody z Fukushimy
„Po tym, jak Chiny wezmą znaczący udział w długoterminowym międzynarodowym monitorowaniu pod egidą MAEA i zostanie przeprowadzony proces niezależnego pobierania próbek i inne działania monitorujące przez kraje uczestniczące, Chiny zaczną dostosowywać odpowiednie środki na podstawie dowodów naukowych i stopniowo wznowią import japońskich produktów morskich, które spełniają wymogi i normy regulacyjne” – napisano w opublikowanym w piątek oświadczeniu chińskiego MSZ.
Japońska agencja Kyodo informowała w ubiegłym roku, że Tokio wielokrotnie zwracało się do Pekinu kanałami dyplomatycznymi o udział w działaniach monitorujących operację przed jej rozpoczęciem, ale Chiny odrzucały prośby, argumentując, że grupa „nie gwarantuje” niezależnych analiz.
Po wprowadzeniu w sierpniu przez Pekin embarga na owoce morza z Japonii we wrześniu wielkość importu do Chin spadła do zera. W tym okresie doszło także do przejawów agresji wymierzonych w obywateli Japonii w Chinach oraz instytucji i firm zarówno w ChRL, jak i Kraju Kwitnącej Wiśni.
Potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie 9,0 i tsunami w marcu 2011 r. zniszczyły systemy chłodzenia elektrowni Fukushima, powodując stopienie trzech reaktorów i uwolnienie dużych ilości substancji radioaktywnych do wody chłodniczej.