Reklama

Wiadomości

PEJ wskazały doradcę ds. finansowania pierwszej elektrowni jądrowej

Autor. Envato

Polskie Elektrownie Jądrowe postawiły kolejny krok w kierunku budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Spółka ogłosiła dziś wybór konsorcjum banku BNP Paribas France oraz firmy KPMG Advisory na doradcę finansowego, który wesprze projekt w pozyskaniu długoterminowego finansowania. Inwestycja ma być wspierana równolegle przez rząd, który do 2030 roku ma przeznaczyć na ten cel ponad 60 miliardów złotych.

Reklama

16 grudnia 2024 roku PEJ ogłosiły wybór konsorcjum BNP Paribas France i firmy KPMG Advisory jako doradców finansowych, będzie odpowiedzialne za organizowanie i strukturyzowanie finansowania elektrowni budowanej w Lubiatowie-Kopalinie. Jak czytamy w komunikacie spółki, wartość projektu w dużej mierze będzie opierać się na finansowaniu zewnętrznym i zgodnie z szacunkami ok. 70% środków na realizację inwestycji pochodzić będzie z rynków finansowych.

Czytaj też

Jak zauważył Leszek Juchniewicz, prezes PEJ, proces wyboru doradcy był niezwykle staranny, trwał kilka miesięcy i obejmował analizę ofert renomowanych podmiotów z doświadczeniem w finansowaniu wielkich projektów infrastrukturalnych, w tym także w branży energetycznej.

Autor. PEJ
To jedno z najistotniejszych zadań stojących przed nami w najbliższych latach, dlatego proces wyboru odpowiedniego partnera był prowadzony od kilkunastu miesięcy z zachowaniem najwyższej staranności. Jesteśmy przekonani, że wyłonione konsorcjum zapewni nam wysoką jakość współpracy i wesprze spółkę w skutecznym pozyskaniu środków z rynków finansowych.
podkreśla prezes PEJ Leszek Juchniewicz

Konsorcjum będzie realizować swoje zadania zarówno na rynku krajowym, jak i międzynarodowym. To ważne, biorąc pod uwagę globalny charakter finansowania projektów jądrowych. PEJ zapewnia, że BNP Paribas posiada ugruntowaną pozycją na międzynarodowych rynkach finansowych i ma ogromne znaczenie w kontekście przyciągania inwestycji i tworzenia relacji z instytucjami finansowymi. Z kolei doświadczenie KPMG w transformacji sektora energetycznego, zarówno w Polsce, jak i w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, ma wspierać w skutecznym zarządzaniu procesem pozyskiwania kapitału.

Nasza współpraca z PEJ to ogromne wyzwanie, ale i ogromna szansa dla polskiego sektora energetycznego. Dzięki naszej wiedzy i doświadczeniu, wierzymy, że uda się zrealizować tę inwestycję w sposób efektywny i z korzyścią dla Polski.
powiedziała Alina Wołoszyn, partner w KPMG.

Projekt budowy elektrowni jądrowej na Pomorzu zyskał już niezbędne decyzje administracyjne. Elektrownia o mocy 3,75 GW powstanie w amerykańskiej technologii AP1000 Westinghouse, a zgodnie z niedawnymi zapewnieniami pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Wojciecha Wrochny, pierwszy blok ma rozpocząć komercyjną produkcję energii w 2036 roku.

Reklama
Reklama

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Komentarze

    Reklama