Reklama

Wiadomości

Orlen Synthos Green Energy nie planuje współpracy z EC Będzin SA

Autor. GE Hitachi

Orlen Synthos Green Energy nie planuje współpracy z EC Będzin SA - poinformowała spółka OSGE w czwartkowym oświadczeniu.

Reklama

Notowana na GPW Elektrociepłownia "Będzin" informowała w komunikacie, że zawarła z Orlen Synthos Green Energy (OSGE) umowę o zachowaniu poufności (NDA) w sprawie rozmów dotyczących możliwej inwestycji polegającej na wdrażaniu małych reaktorów modułowych w technologii BWRX-300 na terenach posiadanych przez spółki zależne.

Reklama

W czwartek OSGE w związku informacjami dotyczącymi współpracy z EC Będzin SA oświadczyła, że "nie planuje współpracy z EC Będzin SA". Dodano, że "przedmiotowa umowa o zachowaniu poufności podpisana została na prośbę EC Będzin w celu przedstawienia kryteriów posiadanej lokalizacji".

Premier Mateusz Morawiecki w czwartek na Twitterze napisał: "W związku z wątpliwościami ws. akcji EC Będzin zwróciłem się z prośbą do przewodniczącego UKNF, aby w trybie pilnym przygotował raport, który będzie podstawą do dalszych kroków".

Reklama

Pod koniec maja br. akcje Będzina kosztowały nieco poniżej 7 zł. W środę wyceniano je na 71 zł. W ciągu miesiąca walory spółki podrożały o ponad 800 proc.

Jak poinformował w czwartek rzecznik prasowy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego Jacek Barszczewski, zachowanie notowań spółki EC Będzin, jak w każdym przypadku, kiedy pojawiają się wątpliwości dotyczące możliwości wykorzystania informacji poufnych lub potencjalnej manipulacji, jest poddawane przez UKNF wnikliwej analizie.

Zaznaczył, że nadzór podejmuje w takich sytuacjach szereg czynności wyjaśniających, a w przypadku uzasadnionego podejrzenia wykorzystania informacji poufnych lub manipulacji, kieruje stosowne zawiadomienia do organów ścigania.

"Nadzór zawsze dąży do tego, aby w maksymalnym zakresie informować szeroki rynek o efektach działań nadzorczych. Możliwość przekazywania do publicznej wiadomości informacji na temat działań nadzoru jest w tego typu sytuacjach ściśle uregulowana przepisami prawa, a także uzależniona od okoliczności danej sprawy, przede wszystkim takich, jak dobro działań prowadzonych na dalszym etapie przez organy ścigania" - podkreślił na Twitterze.

Dodał, że UKNF z pełną stanowczością wykorzystuje posiadane narzędzia do wnikliwego wyjaśnienia wszystkich okoliczności sprawy spółki EC Będzin, kierując się dobrem polskiego rynku kapitałowego i wszystkich uczestników rynku.

EC Będzin podkreśliła w komunikacie, że zawarcie umowy z Orlen Synthos Green Energy stanowi początek rozmów pomiędzy stronami dotyczących projektu i docelowa struktura współpracy, forma jak i warunki realizacji projektu nie są przez strony ustalone, w szczególności umowa nie zobowiązuje żadnej ze stron do realizacji projektu ani prowadzenia rozmów w celu jego realizacji.

"Strony nie podjęły dotychczas żadnych ustaleń dotyczących komercyjnych założeń projektu. Ponadto, realizacja projektu może nie być możliwa z przyczyn niezależnych od stron, w szczególności z powodu braku spełnienia warunków koniecznych dla lokalizacji potencjalnej inwestycji" - dodano.

Elektrociepłownia „Będzin" SA jest spółką giełdową, notowaną od grudnia 1998 roku na rynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Spółka powstała w wyniku przekształcenia przedsiębiorstwa państwowego Elektrociepłownia „Będzin" w jednoosobową spółkę Skarbu Państwa, na mocy aktu przekształcenia z dnia 23 lutego 1993 roku - czytamy na stronie spółki.

Spółkę Orlen Synthos Green Energy utworzyły Orlen i Synthos Green Energy.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama