Wiadomości
O krok bliżej do atomu. W Gdyni podpisano ważną umowę
Urząd Morski w Gdyni podpisał umowę na opracowanie projektu konstrukcji morskiej dla budowy pierwszej elektrowni jądrowej na Pomorzu. Dokument obejmuje budowę kilometrowego pomostu do rozładunku materiałów i urządzeń oraz drogi technicznej, a także nadzór autorski. To już druga umowa związana z budową infrastruktury morskiej dla tej inwestycji.
Inwestycja umożliwi transport największych elementów elektrowni drogą morską. Mowa tu m.in. o zbiorniku reaktora, wytwornicy pary oraz innych elementach modułowych i wyposażeniu elektrowni jądrowej. Ponadto, budowa konstrukcji morskiej pozwoli na cumowanie jednostek pływających o zanurzeniu nie mniejszym niż 5 metrów.
⚓Zapewnimy infrastrukturę morską dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce.🔋
— Ministerstwo Infrastruktury (@MI_GOV_PL) August 27, 2024
✒️Urząd Morski w Gdyni, w obecności ministra infrastruktury @DariuszKlimczak i wiceministra @A_Marchewka, podpisał umowę na opracowanie wielobranżowej dokumentacji projektowej dla budowy pirsu… pic.twitter.com/GAnL0pAHjV
Jak czytamy w komunikacie Ministerstwa Infrastruktury, umowa zakłada również opracowanie koncepcji realizacyjnej wraz z analizą warunków hydrodynamicznych i ruchu rumowiska oraz analizą nawigacyjną z symulacją podejścia jednostki, a także badania geologiczne na potrzeby projektu MOLF, wykonane zgodnie z zatwierdzonym projektem robót geologicznych. Z budową konstrukcji morskiej MOLF związane mogą być również prace towarzyszące, np. pogłębiarskie oraz wykonanie toru podejściowego.
„Stworzenie infrastruktury towarzyszącej jest niezbędne, by mogła powstać pierwsza polska elektrownia jądrowa. Umowa na projekt pirsu, który umożliwi dostawę drogą morską wielkogabarytowych elementów elektrowni, których nie można dostarczyć w inny sposób, to konkretny krok, który dziś robimy. Przed nami kolejne – zapewnimy dostęp do elektrowni dzięki połączeniom drogowym i kolejowym” – stwierdził minister infrastruktury Dariusz Klimczak.
Ministerstwo Infrastruktury wyjaśnia, że budowa konstrukcji morskiej (MOLF) dla pierwszej w Polsce elektrowni jądrowej jest realizowana na podstawie uchwalonego w czerwcu 2023 roku programu wieloletniego, który zapewnia finansowanie kluczowych inwestycji na Pomorzu, wspierających strategiczne projekty energetyczne. Zgodnie z założeniami programu i harmonogramem, MOLF ma być gotowy w 2028 roku, równocześnie z rozpoczęciem budowy elektrowni jądrowej.