Wiadomości
Nowy wiceprezes w Polskich Elektrowniach Jądrowych
Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Wspólników Polskich Elektrowni Jądrowych zdecydowało, że Piotr Piela dołączy do spółki i obejmie stanowisko wiceprezesa zarządu.
„Piotr Piela ma ponad 25 lat doświadczenia w projektach z obszarów energetyki i finansów. Karierę zawodową rozpoczął w 1995 roku w firmie doradczej Arthur Andersen, która w 2002 roku połączyła się z Ernst & Young” – poinformowały Polskie Elektrownie Jądrowe, ogłaszając wybór Piotra Pieli na wiceprezesa spółki. Jak podkreślono w komunikacie, Piela od 2009 roku uczestniczył w procesach związanych z rozwojem energetyki jądrowej nad Wisłą.
„Kluczowe zrealizowane projekty, w których uczestniczył, obejmowały współpracę m.in. z Dyrekcją Generalną ds. Energii Komisji Europejskiej, PGE, Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Energii, KGHM, NuScale, Grupą ENEA oraz inwestorem projektu jądrowego Sinop w Turcji” – czytamy.
Sytuacja kadrowa w PEJ
Po wyborach parlamentarnych w 2023 r. zmiany nie ominęły także „atomowej” spółki. 22 lutego br. odwołano cały zarząd PEJ, a dr Leszkowi Juchniewiczowi powierzono p.o. prezesa. Prokurentem spółki został dr Jan Chadam, który w latach 2009-2015 był prezesem GAZ-Systemu.
Polskie Elektrownie Jądrowe odpowiadają za proces budowy elektrowni jądrowej w kraju, są nadzorowane przez pełnomocnika rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, czyli wiceministra klimatu Macieja Bando. Zgodnie z założeniami aktualnego Programu polskiej energetyki jądrowej (PPEJ) w Polsce ma powstać od 6 do 9 GW mocy zainstalowanej w energetyce jądrowej. Pierwsza siłownia powstanie w gminie Choczewo (lokalizacja znana jako Lubiatowo-Kopalino) we współpracy z Westinghouse (dostawca technologii) i Bechtel (wykonawca). Na Pomorzu powstać mają trzy bloki jądrowe, każdy z reaktorem AP1000 o mocy 1250 MW.