Reklama

Wiadomości

Nowe wiadomości o polskim atomie. Chodzi o kluczową decyzję

Autor. Unsplash

W budynku Politechniki Warszawskiej miało miejsce podpisanie umowy ustalającej zasady współpracy między spółką Polskie Elektrownie Jądrowe a uczelnią wyższą. W wydarzeniu wzięła udział m.in. Anna Łukaszewska-Trzeciakowska, Pełnomocnik Rządu ds. Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, która w kuluarowych rozmowach pytana była o postępy prac nad wdrażaniem atomu w Polsce.

Reklama

Podczas konferencji p.o. prezes PEJ Łukasz Młynarkiewicz oznajmił, że decyzja środowiskowa dla polskiej elektrowni jądrowej zlokalizowanej na Pomorzu gotowa będzie do końca tego roku. Minister dodała, że z sukcesem zakończył się bardzo ważny etap konsultacji transgranicznych, w którym udział brało aż 14 państw.

Reklama

W odniesieniu do postepowania arbitrażowego między Westinghouse a koreańskim KHNP Minister wskazała, że trwa bilateralny dialog biznesowy, w który Polska nie jest zaangażowana, ale mamy nadzieję, że strony wkrótce dojdą do porozumienia.

Czytaj też

Jak oznajmiła minister, PEJ zdecydowały się podpisać umowę z Politechniką Warszawską ze względu na wybitną renomę uczelni oraz jej bogate zaplecze kadrowe. Minister dodała, że spółka PEJ sukcesywnie nawiązuje kolejne współprace z uczelniami w całym kraju, w tym na Pomorzu, w celu rozwoju potencjału kadrowego w sektorze energetyki jądrowej.

Reklama

Minister zaznaczyła ponadto, że w minionym tygodniu słowacki minister gospodarki przedstawił inicjatywę, która cieszy się poważnym zainteresowaniem ze strony Polski. Chodzi o współpracę krajów wchodzących w skład Grupy Wyszehradzkiej w dziedzinie naukowej. Państwa doskonale rozumieją, że liczba potrzebnych ekspertów i ośrodków naukowych jest znaczna, i to zarówno w Polsce, jak i u naszych południowych sąsiadów. „Ze względu na naszą przynależność do Grupy Wyszehradzkiej, tego typu porozumienie między państwami jest wręcz oczywiste. To świetny przykład, jak nasi sąsiedzi bacznie śledzą wydarzenia i chcą aktywnie uczestniczyć w tym procesie" – mówi Łukaszewska-Trzeciakowska.

Czytaj też

Rząd zapowiada wprowadzenie na uczelnie wyższe nie tylko przedmiotów związanych z energetyką jądrową, lecz także poszerzenie listy przedmiotów obejmujących ochronę infrastruktury krytycznej oraz energetycznej. „Obecnie prowadzimy dialog i zawieramy pierwsze porozumienia, między innymi z wojskami obrony terytorialnej. Współpracujemy z różnymi służbami, nie tylko krajowymi - na ostatnim szczycie NATO omawialiśmy kwestie związane z ochroną infrastruktury krytycznej, zwłaszcza na obszarach morskich, wykraczających poza wody terytorialne jakiegokolwiek kraju. Przykładem tego jest Baltic Pipe. Warto podkreślić niezwykle istotną rolę NATO w tym kontekście. Nasza współpraca obejmuje również dialog z duńskimi służbami w kwestii ochrony kluczowych elementów naszej infrastruktury. Do tych kluczowych obszarów ochrony powinniśmy przykładać ogromną wagę, co sprawia, że naturalnym krokiem jest rozwijanie współpracy z uczelniami wojskowymi w Polsce" – powiedziała na zakończenie minister.

Reklama
Reklama

Komentarze