Reklama

Wiadomości

Nowa elektrownia jądrowa. Rząd ogłosił termin zakończenia

Autor. Canva

Węgierski minister energii Csamba Lantos oznajmił, że budowa nowych bloków elektrowni jądrowej Paks potrwa dłużej niż zakładano i zakończy się najprawdopodobniej w 2032 roku.

Reklama

W niedzielnym wywiadzie z radiem Kossuth węgierski minister stwierdził, że rozbudowa elektrowni jądrowej Paks – często nazywana Paks 2 – nie zakończy się w tej dekadzie. Lantos nie podał powodów opóźnienia, jednakże doniesienia medialne wskazywały, że stać za tym mogą problemy z uzyskaniem wszystkich niezbędnych pozwoleń na budowę, co w znacznym stopniu wpłynęło na wydłużenie czasu powstania inwestycji.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Minister zwrócił uwagę na rosnącą popularność energetyki jądrowej na całym świecie i zapowiedział, że węgierski rząd rozważa przedłużenie czasu pracy elektrowni Paks o kolejne 20 lat. „Wiele by to znaczyło dla naszej suwerenności energetycznej. Energetyka jądrowa jest absolutnie konieczna" – powiedział Lantos.

Elektrownia Paks odpowiada za ok. 1/3 krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną. Cztery bloki elektrowni zostały zbudowane w latach 1982-1987, a 30-letni okres eksploatacji w ciągu ostatniej dekady został przedłużony o 20 lat. Obecnie zakończenie eksploatacji planowane jest na lata 2032-2037.

Budowa Paks 2 powstaje przy wsparciu Rosatomu i zakłada postawienie dwóch nowych bloków jądrowych WWER o łącznej mocy 2400 MW. Węgry poinformowały wcześniej, że Moskwa jest gotowa sfinansować 80% z wartego 12,5 mld euro projektu, udzielając pożyczki. Po zakończeniu budowy, moc elektrowni może wzrosnąć ponad dwukrotnie z 2000 do ok. 4400 MW.

Reklama

Komentarze

    Reklama