Reklama

Wiadomości

Niepewna sytuacja w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Włączono awaryjne zasilanie

Fot. Ministry of Defense of Ukraine/Flickr

Niedawno przywrócona linia energetyczna, zasilająca okupowaną przez Rosję Zaporoską Elektrownię Jądrową na Ukrainie, została ponownie odcięta; uruchomiono awaryjne generatory - poinformował w środę szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

"Nasz zespół w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej poinformował mnie dziś rano, że siłownia straciła całe swoje zewnętrzne zasilanie po raz drugi w ciągu pięciu dni" - przekazał Grossi na Twitterze.

Obecnie awaryjne generatory dostarczają energię potrzebną do działania urządzeń zapewniających bezpieczeństwo siłowni. Szef MAEA ponowił również wezwanie do utworzenia strefy ochronnej wokół elektrowni, mającej na celu zapobieganie jej ostrzałowi.

We wtorek Grossi spotkał się z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w Petersburgu. Dyrektor MAEA podkreślił, że jego organizacja zabiega o to, by uniknąć wypadku nuklearnego w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej. Putin stwierdził, że strona rosyjska jest otwarta na dialog.

Zaporoska Elektrownia Atomowa, największa siłownia jądrowa w Europie, znajduje się na okupowanych przez Kreml terenach obwodu zaporoskiego, który Rosja usiłuje oderwać od Ukrainy. Po rozpoczętej 24 lutego rosyjskiej inwazji siłownia została zajęta przez agresora, a następnie teren elektrowni był wielokrotnie ostrzeliwany. W obiekcie i jego okolicach stacjonują rosyjscy żołnierze.

Źródło:PAP

Komentarze