Wiadomości
Niemcy ustępują w sprawie atomu. Duży sukces Francji w UE
Niemcy poszli Francuzom na rękę w sprawie finansowania energetyki jądrowej w ramach Unii Europejskiej. Propozycje nowych regulacji na tym polu to duży sukces Paryża - i nadzieja dla europejskiego atomu.
Niemcy zgodziły się na państwowe wsparcie dla energetyki jądrowej w ramach przygotowywanej obecnie reformy unijnego rynku energii. Ruch Berlina zakończył trwający od miesięcy spór między RFN a Francją, w którego centrum znajdował się atom. Konflikt ten blokował prace nad nowym unijnym prawodawstwem - teraz mogą one toczyć się dalej.
Osiągnięte we wtorek porozumienie otwiera możliwość finansowania energetyki jądrowej z funduszy państwowych w ramach tzw, kontraktów różnicowych. Wsparcie takie oferowane jest co do zasady nowym blokom jądrowym. Te już istniejące mogą z niego korzystać tylko jeśli środki uzyskane na tej podstawie zostaną przeznaczone na modernizację, przedłużenie czasu pracy lub zwiększenie zdolności generacyjnych elektrowni. Ma to oczywiście niebagatelne znaczenie dla Francji, która opiera swą elektroenergetykę w 70% na atomie.
Strona francuska uznała tę umowę za sukces ze względu na niechęć Berlina do atomu, wyrażaną na różnych poziomach polityki europejskiej. Przepisy nie wchodzą jednak jeszcze w życie. Teraz nad propozycją nowych regulacji pochyli się Parlament Europejski.