Wiadomości

Moskwa: Rosja zawieszona w Agencji Energii Jądrowej OECD

Fot. Pixabay / ilustracyjne

Agencja Energii Jądrowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji - przekazała w poniedziałek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Presja dyplomatyczna ma sens - dodała.

"Agencja Energii Jądrowej OECD (OECD NEA) podjęła decyzję o zawieszeniu członkostwa Rosji w organizacji. Presja dyplomatyczna ma sens!" - napisała na Twitterze minister Moskwa.

Minister klimatu jednocześnie przypomniała swojego Twitta z 24 marca br. Wówczas napisała w nim, że "zawieszenie Rosji w OECD NEA to temat mojej dzisiejszej rozmowy z szefem Agencji Energii Jądrowej W. Magwoodem". "Jest to niezbędna odpowiedź na nieuzasadnioną agresję militarną na suwerenne i demokratyczne państwo" - napisała wówczas na Twitterze szefowa MKiŚ.

Czytaj też

Jak czytamy na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Agencja Energii Jądrowej (NEA, ang. Nuclear Energy Agency) Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) została założona w 1958 roku, siedzibę ma w Paryżu. Polska jest członkiem NEA od 2010 r.

Misją NEA jest m.in. wsparcie państw członkowskich w utrzymaniu i dalszym rozwoju naukowych, technologicznych i prawnych podstaw wymaganych do bezpiecznego, przyjaznego dla środowiska i ekonomicznego wykorzystania energii jądrowej do celów pokojowych.

Do obszarów kompetencji NEA należy bezpieczeństwo instalacji jądrowych, regulacja działalności jądrowej, postępowanie z odpadami promieniotwórczymi, ochrona radiologiczna, nauka jądrowa, analizy ekonomiczne i techniczne jądrowego cyklu paliwowego, prawo atomowe i odpowiedzialność cywilna oraz informacja publiczna.

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 24 lutego br.

Źródło:
PAP
  • OECD

Komentarze