Reklama

Wiadomości

MKiŚ daje „zielone światło” małemu atomowi z Wlk. Brytanii. Industria z decyzją zasadniczą

Wizualizacja bloku z małym, modułowym reaktorem jądrowym (SMR) od Rolls-Royce
Wizualizacja bloku z małym, modułowym reaktorem jądrowym (SMR) od Rolls-Royce
Autor. Rolls-Royce / mat. prasowe

Resort klimatu przekazał, że 10 maja minister klimatu i środowiska wydała decyzję zasadniczą dla Świętokrzyskiej Grupy Przemysłowej INDUSTRIA S.A. ws. planów dotyczących budowy małych modułowych reaktorów (SMR) korzystających z technologii Rolls-Royce.

O decyzji MKiŚ poinformował trzy dni po jej wydaniu. Jak informuje resort w komunikacie, decyzja zasadnicza dotyczy budowy elektrowni jądrowej „z zastosowaniem małych reaktorów modułowych oraz przechowalnika wypalonego paliwa jądrowego jako integralnej części elektrowni jądrowej”.

Otrzymanie decyzji przez ŚGP Industria oznacza, że spółka może podjąć kolejne kroki przy projekcie, jak np. rozpocząć ubieganie się o niezbędne decyzje administracyjne, w tym tę o ustaleniu lokalizacji. Co warto zaznaczyć, decyzja zasadnicza to jedna z formalności do wypełnienia, zanim inwestor zacznie starania o inne pozwolenia etc. To rodzaj „zielonego światła” od polskiego rządu, który wydając decyzję zasadniczą, potwierdza, że projekt ma poparcie władz i jest zgodny z interesem publicznym.

Reklama

W informacji MKiŚ – nie bez przyczyny – podkreślono, że wniosek Industrii „został pozytywnie zaopiniowany przez Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Ministra Aktywów Państwowych”. Wspomniano tu o pozytywnej opinii ABW, ponieważ Orlen Synthos Green Energy otrzymał w przeszłości decyzję zasadniczą, choć negatywną opinię wydała Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Pozytywną opinię o wniosku wyraził także minister aktywów państwowych.

Plany Industrii na SMR

Świętokrzyska Grupa Przemysłowa Industria przy rozwoju małych modułowych reaktorów jądrowych (SMR) współpracuje z brytyjskim Rolls-Royce, z którym podpisała umowę w lutym 2023 r.

Rolls-Royce, kojarzony raczej z branżą motoryzacyjną, od kilku lat zapewnia, że uda mu się skomercjalizować własny SMR. Z dotychczas opublikowanych informacji wynika, że firma zamierza oferować jeden blok o mocy 470 MW, korzystający z reaktora PWR (reaktora wodnego ciśnieniowego).

SMR od Rolls-Royce miałby zacząć pracę w Polsce około roku 2037, na terenie Centralnej Doliny Wodorowej – tak wynika z deklaracji przedstawicieli Industrii z marca br.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama