Reklama

Wiadomości

Kiedy mogą powstać w Polsce reaktory SMR Rolls-Royce? Padła data

Jedna z wizualizacji SMR od Rolls-Royce
Jedna z wizualizacji SMR od Rolls-Royce
Autor. mat. prasowe / Rolls-Royce

W 2037 roku może powstać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR w Polsce – poinformowali w poniedziałek przedstawiciele ŚGP Industria podczas konferencji Industria Nuclear Days w Korzecku.

W poniedziałek w Korzecku (Świętokrzyskie) rozpoczęła się dwudniowa konferencja Industria Nuclear Days, podczas której przedstawiono plany w zakresie rozwoju energetyki jądrowej w Polsce, w tym projektu Industria & Rolls-Royce SMR. Reaktory modułowe brytyjskiego koncernu mają zostać zastosowane w Centralnej Dolinie Wodorowej.

Sławomir Malara, zastępca dyrektora projektu SMR w Świętokrzyskiej Grupie Przemysłowej Industria, zaznaczył, że SMR podlega takim samym procesom regulacyjnym jak duża energetyka jądrowa. W pierwszym etapie spółka będzie musiała przeprowadzić specjalistyczne badania środowiskowe w miejscu planowanej lokalizacji reaktora. Badania mają dotyczyć sejsmiki, tektoniki i hydrogeologii danego obszaru.

Reklama

SMR od Rolls-Royce w Polsce w 2037 r.?

– W naszym przypadku zakładamy, że takie badania będą trwały trzy lata. Po nich będziemy wiedzieli, czy dana lokalizacja będzie się nadawała do wybudowania SMR – zaznaczył, dodając, że na tym etapie spółka nie udzieli informacji, gdzie może stanąć pierwszy SMR wybudowany w technologii Rolls-Royce.

Wskazał, że atutem reaktorów modułowych SMR jest to, że „można je posadowić tam, gdzie nie będzie mogła powstać duża energetyka jądrowa”. – Mniejsza skala obiektu powoduje, że możliwości lokalizacyjne są dużo większe – do chłodzenia reaktorów potrzebna jest mniejsza ilość wody, a dostępność do wody jest jednym z kluczowych aspektów, który należy rozważyć przy tych projektach – wyjaśnił.

Budowa elektrowni razem z testami ma trwać cztery lata. – Finalnie zakładamy, że w 2037 w Polsce może powstać i zacząć działać pierwsza elektrownia Rolls-Royce SMR – zaznaczył Malara.

Reklama

SMR i rozwój energetyki jądrowej

Katarzyna Zasadni reprezentująca organizację Women in Nuclear Polska oraz główny inżynier przy holenderskim projekcie jądrowym PALLAS zwróciła uwagę, że na świecie opracowywanych jest ponad 80 technologii SMR. Moc i zakres wykorzystywania małych elektrowni jądrowych mogą być bardzo różne – od zasilania konkretnego zakładu produkcyjnego, po zabezpieczanie potrzeb energetycznych całego miasta lub regionu.

Dodała, że SMR to technologia, która może dostarczyć czystą, bezemisyjną energię i ograniczyć np. problem smogu. Poza tym samorządy, na których terenie stanie modułowa instalacja SMR, mogą spodziewać się milionowych wpływów do budżetu z tytułu podatków oraz modernizacji infrastruktury. Zasadni zastrzegła, że aby pierwszy SMR powstał w Polsce, potrzeba wielu działań, w tym m.in. pozyskania wykwalifikowanej kadry inżynierskiej oraz przede wszystkim uzyskania akceptacji społecznej dla takich inwestycji.

Jak wskazała Urszula Kuczyńska z Instytutu Sobieskiego, w Polsce, podobnie jak w całej Europie i Stanach Zjednoczonych, w ostatnich kilku latach nastąpiło odwrócenie trendu i wzrost poparcia dla energetyki jądrowej. Stała się ona postrzegana jako narzędzie zachowania niezależności energetycznej, szczególnie po ataku Rosji na Ukrainę. Z badania przeprowadzonego w ub.r. na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska wynika, że niemal 90 proc. Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych w Polsce. Jednocześnie prawie 77 proc. badanych zgodziłoby się, aby taka elektrownia powstała w okolicy ich miejsca zamieszkania.

Reklama

Juha Poikola z fińskiego przedsiębiorstwa zajmującego się energetyką jądrową TVO powiedział, że w latach 80. ubiegłego wieku ponad 50 proc. Finów było przeciwko budowie elektrowni jądrowych, a w 2018 około 20 proc. sprzeciwiało się inwestowaniu tego typu projekty. Obecnie jest to zaledwie 6 proc. społeczeństwa.

– Rosyjski atak na Ukrainę, kryzys z 2022 i 2023 roku sprawił, że ludzie zrozumieli, jak działa rynek energetyczny oraz to, że niezależność energetyczna jest kluczowa dla bezpieczeństwa – stwierdził.

Dodał, że w kwietniu 2023 roku w elektrowni jądrowej Olkiluoto na zachodnim wybrzeżu Finlandii uruchomiono największy w Europie reaktor jądrowy. Po podłączeniu nowego bloku elektrownia dostarcza około 30 proc. energii dla kraju, z czego około 14 proc. generowane jest przez nowy reaktor.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama