Reklama

Wiadomości

MAEA: Nie ma bezpośredniego zagrożenia w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rafael Grossi, szef MAEA
Rafael Grossi, szef MAEA
Autor. Flickr

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) nie widzi bezpośredniego zagrożenia w ukraińskiej elektrowni atomowej w Enerhodarze, po tym, jak władze Ukrainy poinformowały agencję, że pomiary promieniowania pozostają na normalnym poziomie - oświadczył we wtorek w siedzibie organizacji w Wiedniu szef MAEA Rafael Grossi. W piątek i sobotę wojska rosyjskie ostrzelały teren elektrowni.

Reklama

Na podstawie informacji przekazanych przez Ukrainę eksperci MAEA ocenili, że w wyniku incydentu nie ma bezpośredniego zagrożenia dla bezpieczeństwa jądrowego - powiedział dyrektor generalny Grossi.

Reklama

Dyrektor Grossi ponownie wyraził swoje poważne zaniepokojenie sytuacją w Zaporoskej Elektrownia Jądrowej oraz podkreślił, że wszelkie działania wojskowe zagrażające bezpieczeństwu jądrowemu muszą się zakończyć. Ponownie zaznaczył potrzebę jak najszybszego udania się do elektrowni misji ekspertów MAEA, aby pomóc w ustabilizowaniu sytuacji w zakresie bezpieczeństwa jądrowego.

Czytaj też

MAEA jest w ścisłym kontakcie z władzami Ukrainy i nadal monitoruje sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony - zaznaczył dyrektor Grossi.

Reklama

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres nazwał ostrzał elektrowni "samobójczym" i również zaapelował o dostęp międzynarodowych ekspertów do terenu elektrowni.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama