Reklama

Wiadomości

Koreańczycy mogą przekazać Polsce technologię produkcji paliwa jądrowego

Autor. Flickr / @futureatlas.com

Koreański producent paliwa jądrowego Kepco NF jest gotowy przetransferować technologię jego wytwarzania do Polski, jeśli polski rząd wybierze koreańską ofertę dla energetyki jądrowej i będzie zainteresowany produkcją paliwa - deklarują przedstawiciele firmy.

Reklama

Jeżeli w Polsce będzie zainteresowanie produkcją, możemy zapewnić transfer odpowiedniej technologii - powiedział dziennikarzom wiceprezes Kepco NF Suh Sang Hyun.

Reklama

Koreański operator elektrowni jądrowych KHNP przekazał polskiemu rządowi w kwietniu ofertę budowy w ramach polskiego programu energetyki jądrowej sześciu reaktorów APR1400. Przedstawiciele KHNP zadeklarowali ostatnio, że oferta zawiera propozycje współpracy w różnych dziedzinach, nie tylko w obszarze energetyki jądrowej, ale także np. produkcji półprzewodników czy technologii wodorowych.

Suh Sang Hyun zaznaczył, że z tego co wie, w ofercie znalazła się propozycja dostaw paliwa z Korei. Jak jednak podkreślił „jeśli polski rząd byłby zainteresowany lokalizacją produkcji paliwa w Polsce, to jesteśmy w stanie dokonać transferu odpowiedniej technologii".

Reklama

Wiceprezes Kepco NF zauważył, że paliwo jądrowe jest materiałem o strategicznym znaczeniu, a koreańska firma dysponuje własnymi jego modelami, pasującymi do szeregu modeli reaktorów i może je eksportować, jeśli będzie zainteresowanie.

Czytaj też

Zwrócił jednocześnie uwagę, że projektowanie nowych modeli paliwa jest procesem czasochłonnym, trwa to około pięciu lat, a dochodzi do tego czas uzyskania licencji odpowiedniego dozoru jądrowego.

Kepco NF ma w Daejeon dwa zakłady produkcji paliwa i dwa dalsze, w którym produkuje elementy zestawów i prętów paliwowych, m.in. kapsułki na właściwe paliwo uranowe i rurki ze stopów cyrkonu do budowy prętów.

Firma projektuje nowe generacje paliwa jądrowego, w tym własne stopy cyrkonu. W 100 proc. pokrywa zapotrzebowanie 24 działających w Korei Płd. reaktorów z rodzin OPR, APR i CANDU, oraz do zbudowanej przez Koreańczyków elektrowni Barakah w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Ponieważ zapotrzebowanie na paliwo w Korei będzie rosnąć w związku z budową kolejnych sześciu bloków, Kepco NF kończy budowę trzeciego zakładu produkującego zestawy paliwowe. Warta 300 mln dol. inwestycja ma ruszyć w 2023 r.

Kepco NF eksportuje części elementów prętów paliwowych - jak rurki ze stopów cyrkonu do USA, Chin i Brazylii. Ich odbiorcą jest m.in. Westinghouse, które ma swoje fabryki zestawów paliwowych. Według informacji Kepco NF, w ciągu ostatnich 10 lat do USA trafiło 5 mln rurek ze stopu cyrkonu, opracowanego i dostarczonego przez Westinghouse. Koreańska firma opracowała jednak własny stop i zamierza rozpocząć produkcję rurek z niego. Zakłady Kepco NF mogą rocznie produkować ok. 1800 km rurek, ale firma jest w trakcie zwiększania tych zdolności do 2000 km rocznie.

Kepco NF produkuje paliwo ze wzbogaconego uranu, który kupuje operator elektrowni KHNP. Około jednej trzeciej potrzebnego Korei uranu pochodzi z Rosji - podkreślił Suh Sang Hyun. Jak jednak ocenił, w przypadku jakichś problemów z importem z tego kierunku, da się go zastąpić zakupami od innych dostawców.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama