Reklama

Wiadomości

Kaczyński i Merz uratują niemiecki atom?

Autor. Twitter/Prawo i Sprawiedliwość

Lider PiS Jarosław Kaczyński oraz szef niemieckiej CDU Friedrich Merz spotkali się dziś w Warszawie. Politycy mają przełamać impas w relacjach polsko-niemieckich. Czy przy okazji uratują niemiecką energetykę jądrową?

Reklama

W Warszawie doszło dziś do spotkania prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego i przewodniczącego CDU Friedricha Merza. Jak poinformowała ta pierwsza partia, tematem rozmów są relacje między Polską a Niemcami oraz kontakty na poziomie partyjnym. W mediach mówi się, że zainicjowana przez Merza rozmowa to szansa na przełamanie impasu w relacjach polsko-niemieckich.

Reklama

Interesującym (choć nieobowiązkowym) elementem rozmów są dyskusje energetyczne - zwłaszcza dotyczące energetyki jądrowej. Merz jest bowiem politykiem, który sprzeciwia się wyłączeniu atomu w Niemczech i domaga się kontraktacji nowych dostaw wsadu paliwowego do elektrowni. Taki pogląd kontrastuje go z postacią poprzedniczki na fotelu szefa CDU, Angeli Merkel, która przyspieszyła wyjście Niemiec z energetyki jądrowej. Ze względu na jej decyzję ostatnie trzy elektrownie znikną z energetycznego krajobrazu RFN do końca 2022 roku.

Czytaj też

Tymczasem w Polsce miała ostatnio miejsce debata - zainicjowana przez Partię Razem - w sprawie możliwej dzierżawy zamykanych jednostek. Propozycję z aprobatą przyjęło także Prawo i Sprawiedliwość.

Reklama

Czy istnieje zatem szansa na stworzenie wspólnego frontu PiS-CDU w tym zakresie? Nie można tego wykluczyć.

Komentarze