Reklama

Wiadomości

John Kerry: rząd USA wesprze finansowo polskie małe reaktory jądrowe

John Kerry - fot. NATO
John Kerry - fot. NATO

ORLEN Synthos Green Energy (OSGE) otrzyma finansowanie od amerykańskiego Departamentu Stanu na przyspieszenie projektu budowy małych reaktorów w Polsce. Poinformował o tym podczas Szczytu Inicjatywy Trójmorza  (3SI) w Bukareszcie John Kerry, Specjalny Wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. klimatu.

Reklama

Finansowanie dla OSGE pochodzi z Projektu Phoenix, którego celem jest wspieranie rozwoju SMR-ów w Europie Centralnej, w szczególności projektów budowy małych reaktorów jądrowych w lokalizacjach związanych z energetyką konwencjonalną. „Phoenix" sfinansuje przygotowania studiów wykonalności projektu. W ramach programu fundusze otrzymają Polska, Czechy i Słowacja. Technologia SMR, którą w Polsce wdraża OSGE to BWRX-300 opracowana przez amerykańską firmą GE Hitachi Nuclear Energy.

Reklama

„Wczoraj miałem przyjemność ogłosić wsparcie rządu Stanów Zjednoczonych na realizację studiów wykonalności dla SMR-ów w ramach Projektu Phoenix: wsparcie trafi do Czech, Słowacji i Polski. Uruchomiliśmy ten projekt podczas COP27. Będziemy finansowo wspierać studia wykonalności, bo chcemy pomóc przeprowadzić transformację energetyczną od węgla do SMR-ów. Bardzo poważnie traktujemy rolę energii jądrowej w transformacji energetycznej. Wszyscy jesteśmy świadomi, że nie da się bez tego osiągnąć zerowej emisji. To wielkie wyzwanie przed którym stoi ludzkość" – powiedział podczas wystąpienia w Bukareszcie John Kerry, Specjalny Wysłannik Prezydenta Stanów Zjednoczonych ds. Klimatu.

Czytaj też

"Decyzja władz USA o dofinansowaniu z projektu Phoenix programu budowy małych reaktorów jądrowych ORLEN Synthos Green Energy przyczyni się do rozwoju polsko-amerykańskiej współpracy technologicznej oraz wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju. Rosnąca koalicja partnerów wspierających nasz program dowodzi, że ma on silne podstawy biznesowe. Pozyskanie dodatkowych funduszy ułatwi efektywną realizację tego innowacyjnego projektu, którego celem jest czysta i przystępna cenowo energia dla naszych klientów" – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu ORLEN SA.

Reklama

„Bardzo dziękujemy Departamentowi Stanu i Departamentowi Energii za wsparcie naszych działań i wybór do Projektu Phoenix. Transformacja energetyczna Polski powinna przebiegać w oparciu o amerykańskie technologie jądrowe, w szczególności o sprawdzoną technologię BWRX-300 opracowaną przez firmę GE Hitachi. Dzięki włączeniu w Projekt Phoenix możemy znacząco przyspieszyć nasze działania" – mówi Rafał Kasprów, Prezes Zarządu OSGE.

Projekt Phoenix to inicjatywa rządu Stanów Zjednoczonych mająca na celu wsparcie procesu przechodzenia w Europie z energetyki opartej na paliwach kopalnych na reaktory SMR przy jednoczesnym zachowaniu lokalnych miejsc pracy poprzez przekwalifikowanie pracowników. Projekt Phoenix zapewnia bezpośrednie wsparcie finansowe ze strony rządu Stanów Zjednoczonych na opracowanie studiów wykonalności dla wybranych technologii SMR. Finansowane mogą być również działania wspierające cele bezpieczeństwa energetycznego krajów Europy Środkowej i Wschodniej.

OSGE wskazało Ostrołękę, jako projekt na wsparcie którego w pierwszej kolejności zostałyby przeznaczone pozyskane fundusze.

To kolejne już wsparcie od amerykańskiego rządu dla OSGE. W kwietniu tego roku EXIM Bank i U.S. International Development Finance Corporation (U.S. DFC) ogłosiły możliwość wsparcia kwotą do 4 mld dolarów projektu budowy pierwszych reaktorów BWRX-300 w Polsce. Zaangażowanie EXIM i DFC ogłosił Ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Mark Brzeziński podczas uroczystości z udziałem m.in. przedstawicieli amerykańskiego Kongresu z przewodniczącą Komisji Energii i Handlu Cathy McMorris Rodgers. EXIM i DFC to rządowe instytucje finansujące rozwój amerykańskiej gospodarki i ekspansję amerykańskich przedsiębiorstw.

Więcej o Projekcie Phoenix: //www.smr-first-program.net/project-phoenix/>

Mat. pras.

Reklama

Komentarze

    Reklama