Reklama

Wiadomości

Jest decyzja ČEZ i rządu. Wybrano partnera do projektów SMR

Wizualizacja bloku z małym, modułowym reaktorem jądrowym (SMR) od Rolls-Royce
Wizualizacja bloku z małym, modułowym reaktorem jądrowym (SMR) od Rolls-Royce
Autor. Rolls-Royce / mat. prasowe

Jeśli w Czechach powstaną małe reaktory jądrowe (SMR), to dostarczy je brytyjski Rolls-Royce. Właśnie z tą firmą Praga chce pracować przy budowie małego atomu.

ČEZ i rząd w Pradze wybrały Rolls-Royce SMR jako preferowanego partnera przy rozwoju i budowie małych, modułowych reaktorów jądrowych – poinformował Rolls-Royce w komunikacie. Jak wskazano, brytyjska spółka była jednym z siedmiu potencjalnych partnerów, ale po ocenie firm, padło właśnie na nią. „Trwają dyskusje na temat sfinalizowania warunków kontraktu. Szczegóły zostaną podane po jej podpisaniu” - czytamy.

To kolejny krok podjęty przez czeską administrację, mający na celu uszeregowanie spraw związanych z rozwojem małych reaktorów jądrowych. W sierpniu tego roku czeski rząd zawarł umowę bezpieczeństwa z ČEZ, a następnym elementem harmonogramu był wybór partnera technologicznego przy SMR.

Jak wówczas podkreślono, zrobiono to według przyjętej wcześniej kolejności i najpierw zamknięto temat partnera dla „dużego atomu”, czyli rozbudowy Elektrowni Jądrowej Dukovany. Wybór padł na KHNP z Korei Południowej. Teraz nadszedł czas na pchnięcie naprzód spraw związanych z małymi reaktorami.

Reklama

Czeski sposób na rozwój atomu

Czechy to ciekawy przykład na to, jak można prowadzić plany rozwoju energetyki jądrowej. Zanim zaczęto szukać dostawcy technologii SMR rząd w Pradze skonstruował całą strategię dla małego atomu, w której od razu zrobiono przegląd możliwości krajowego przemysłu, jego szanse udziału w projektach SMR itd.

W Polsce było na zupełnie inaczej. Najpierw jak grzyby po deszczu pojawiały się nowe współprace z potencjalnymi dostawcami. Jednocześnie nie skonstruowano planu dla SMR, a małe reaktory pojawiają się jako ciekawostki we wciąż obowiązujących – wciąż nie zaktualizowanych – wieloletnich strategii energetycznych państwa.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama