Reklama

Wiadomości

Czeski atom dla Koreańczyków. KHNP wygrywa wielomiliardowy przetarg

Autor. KHNP / materiały prasowe

Południowokoreański gigant energetyczny KHNP wygrał przetarg na budowę dwóch bloków jądrowych w elektrowni Dukovany - przekazał w środę premier Czech Petr Fiala.

Reklama

KHNP zdobył największy kontrakt w historii czeskiej energetyki jądrowej. Rząd podjął jednoznaczną decyzję o powierzeniu budowy dwóch nowych bloków jądrowych w elektrowni Dukovany koreańskiej firmie, jednocześnie eliminując francuskie EDF z wyścigu o tę inwestycję. 

Przetarg na nową elektrownię jądrową pierwotnie dotyczył wiążącej oferty na jedną nową jednostkę w Dukovany i niewiążących ofert na maksymalnie trzy kolejne – kolejną w Dukovany i dwie w Temelínie. Konkurs został ogłoszony  przez ČEZ w marcu 2022 r. i początkowo wzięły w nim udział EDF, KHNP i amerykański Westinghouse. Spółki złożyły wstępne oferty jesienią 2022 r. W maju ubiegłego roku ČEZ polecił firmom poprawy i poprosił o złożenie ostatecznych ofert, które oferenci złożyć pod koniec października 2023 r. Oprócz tego złożyli również niewiążące oferty na pozostałe trzy reaktory.

Po przeprowadzeniu analizy ofert na początku bieżącego roku, rząd zaprosił EDF i KHNP do złożenia wiążących propozycji dotyczących budowy czterech nowych reaktorów, po dwa w Dukovanach i Temelinie. Decyzja ta wynikała z analiz wcześniej przekazanych niewiążących ofert, które wskazywały, że koszt budowy większej liczby bloków mógłby być nawet o jedną czwartą niższy na każdy reaktor.

Trzeci oferent, Westinghouse, nie poszedł dalej w tym procesie.  Jak tłumaczył minister przemysłu Jozef Síkela, Amerykanie nie złożyli wiążącej oferty nawet na jeden z bloków w Dukovanach. Projektem zainteresowany był także rosyjski  Rosatom i chiński CGN, jednak spółki te zostały ostatecznie wykreślone z konkursu ze względów bezpieczeństwa przez poprzedni rząd Andreja Babiša

Czytaj też

„Oferta koreańska była lepsza pod względem wszystkich ocenianych kryteriów” - powiedział premier Fiala w rozmowie z mediami. Według niego, koszt jednego nowego bloku wyniesie 200 miliardów koron, co oznacza, że Czechy zapłacą łącznie 400 miliardów koron za budowę dwóch nowych bloków.

„To cena znacznie niższa niż przewidywana przez tzw. ekspertów” – dodał minister przemysłu Jozef Síkela. Według niego, dzięki podjęciu decyzji w odpowiednim czasie i skoncentrowaniu budowy w jednej lokalizacji w Dukovanach, cena została obniżona o około dwadzieścia procent. KHNP również zapewnił wystarczające gwarancje dotyczące terminu realizacji i kosztów.

Reklama

Każdy z nowych bloków będzie wyposażony w reaktor APR1000 o mocy 1050 MWe. „Reaktor został specjalnie zaprojektowany do eksportu na rynki europejskie, uwzględniając specyficzne warunki i najnowsze normy europejskie” – tłumaczą przedstawiciele KHNP. Planowane uruchomienie pierwszego bloku przypada na rok 2036, po zakończeniu testów eksploatacyjnych, a jego komercyjna eksploatacja ma rozpocząć się dwa lata później. Drugi blok ma zostać oddany do użytku kilka lat później.

Czytaj też

ČEZ zakłada, że harmonogram budowy będzie realizowany w taki sposób, by pozwolenie na budowę zostało uzyskane do 2029 roku. W tym czasie planowane jest również wytyczenie tras komunikacyjnych i realizacja działań   niezbędnych do rozpoczęcia inwestycji.

Pod koniec kwietnia Czechy otrzymały zatwierdzenie Komisji Europejskiej na udzielenie publicznego wsparcia finansowego dla budowy nowego bloku jądrowego w Dukovanach. Plan przewiduje udzielenie dwunastoletniej nieoprocentowanej pożyczki państwowej, po której nastąpi czterdziestoletni wykup po gwarantowanej cenie. Minister finansów Zbyněk Stanjura podkreśla, że procedura notyfikacji wsparcia dla drugiego nowego bloku będzie opracowywana w oparciu o ramy wsparcia państwowego, choć nie będzie to identyczna kopia pierwszego rozwiązania.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama