Reklama

Wiadomości

Globalny triumf atomu. Produkcja energii jądrowej ma pobić rekord w 2025 r.

Autor. Canva

Dobre wieści o produkcji energii elektrycznej na świecie. W perspektywie do 2026 r. wzrosnąć ma wytwarzanie ze źródeł jądrowych i odnawialnych, a globalne emisje tego sektora zaczną spadać. 

Do 2026 r. produkcja energii jądrowej będzie rosnąć o 3 proc. rocznie osiągając rekordowy poziom do roku 2025 – wynika z raportu „Electricity 2024. Analysis and forecast to 2026” Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Poprzedni rekord padł w 2021 r. Ponad połowa reaktorów, która do tego czasu powstanie na świecie, będzie uruchomiona w Chinach i Indiach, a za dwa lata Azja będzie odpowiadać za 30 proc. światowej produkcji. 

$$

Eksperci MAE prognozują, że światowa produkcja energii jądrowej w 2026 r. będzie o prawie 10 proc. wyższa niż w 2023 r. W ciągu najbliższych 2 lat ma powstać 29 GW mocy w atomie. Ze względu na renesans energetyki jądrowej na świecie i takie wydarzenia jak deklaracja potrojenia mocy w atomie podczas COP28 MAE zaktualizowała mapę drogową osiągniecia zerowej emisji netto. Przewidywaną moc wytwórczą energii jądrowej zwiększono ponad dwukrotnie – w 2050 r. może osiągnąć ponad 916 GWe. 

Wzrosnąć ma także produkcja ze źródeł odnawialnych. W ciągu najbliższych trzech lat tempo wzrostu produkcji ma być dwukrotnie wyższe niż w latach 2018-2023. Do 2026 r. źródła niskoemisyjne mają odpowiadać za prawie połowę wytwarzanej energii elektrycznej na świecie. W ubiegłym roku było to niecałe 40 proc. W efekcie oczekuje się, że w 2024 r. globalne emisje związane z wytwarzaniem energii elektrycznej spadną o 2,4 proc. Niestety, w kolejnych dwóch latach przewiduje się mniejsze spadki.  

Czytaj też

Raport MAE analizuje też trendy w popycie na energię elektryczną. Wzrost globalnego zapotrzebowania na prąd przyspieszy do średnio 3,4% od 2024 r. do 2026 r. Około 85 proc. tego wzrostu będzie pochodzić przede wszystkim z Chin, Indii i krajów Azji Południowo-Wschodniej. Jednocześnie przewiduje się, że cały światowy wzrost popytu zostanie pokryty przez technologie niskoemisyjne.

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama