Reklama

Wiadomości

Francja chce wybudować 14 reaktorów jądrowych

Autor. Unsplash

Do 2050 roku we Francji może powstać nawet 14 nowych reaktorów jądrowych. Parlament debatuje obecnie nad ustawą, która miałaby przyspieszyć budowę atomowych jednostek.

Reklama

W rozmowie z gazetąLes Echos, francuska minister ds. transformacji energetycznej Agnès Pannier-Runacher powiedziała, że poza zapowiedzianymi już rok temu przez prezydenta sześcioma nowymi reaktorami jądrowymi, rząd rozważa budowę kolejnych ośmiu.

Reklama

Minister podkreśla, że uzasadnieniem decyzji jest ochrona klimatu. „Osiągnięcie neutralności pod względem emisji dwutlenku węgla do 2050 roku wymaga produkcji znacznie większej ilości energii elektrycznej" – powiedziała Pannier-Runacher.

Czytaj też

Francja jest drugim na świecie producentem energii jądrowej i posiada obecnie 56 reaktorów. Parlament debatuje obecnie nad ustawą, która przyspieszy budowę nowych siłowni, których zgodnie z harmonogramem, budowa ma rozpocząć się w 2027 roku.

Reklama

Czy deklaracje francuskiego parlamentu są możliwe do zrealizowania? „Nasz miks energetyczny musi uwzględniać rzeczywistość, zarówno naukową, jak i przemysłową. Nie może opierać się wyłącznie na prostej ideologii" – powiedziała minister.

W przeciwieństwie do Niemiec, Francja widzi w energetyce jądrowej dobre narzędzie do dekarbonizacji i nadal chce nadal w dużym stopniu polegać na atomie w zakresie dostaw energii. Rok temu prezydent Emmanuel Macron ogłosił „renesans francuskiej energetyki jądrowej".

Reklama

Komentarze

    Reklama