Reklama

Wiadomości

Francja chce ekspresowego atomu. Macron zapowiada przyspieszenie procedur

Prezydent Francji Emmanuel Macron / Fot. thierryleclercq / Flickr.com / Public Domain

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że chce „znacznego przyspieszenia” budowy nowych reaktorów EPR. Na początku przyszłego roku światło dzienne ma ujrzeć projekt francuskiej ustawy o skróceniu procedur jądrowych.

Reklama

Jak poinformował portal La Tribune, prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił, że chce „znacznego przyspieszenia” budowy nowych reaktorów EPR. Ma to związek z zapowiedzianą przez niego budową sześciu nowych reaktorów typu EPR2 na francuskiej ziemi.

Reklama

Gospodarz Pałacu Elizejskiego stwierdził, że spodziewa się oddania do użytku pierwszej takiej jednostki już w 2035 roku, choć „chciałby, żeby nastąpiło szybciej”. Przyspieszenie prac nad elektrowniami jądrowymi ma nastąpić ze względu na zmiany w prawie, które skrócą i uproszczą procedury, zaoszczędzając w efekcie czas.

Czytaj też

Według La Tribune nowe francuskie przepisy w tym zakresie mają ujrzeć światło dzienne na początku roku 2035.

Reklama

Obecna polityka atomowa Macrona znacznie kontrastuje z poglądami francuskiego prezydenta z początku jego pierwszej kadencji. Wtedy chciał on ograniczać potencjał Francji w energetyce jądrowej i włączać do miksu coraz więcej źródeł odnawialnych.

Reklama

Komentarze

    Reklama