Reklama

Wiadomości

Energetyka jądrowa jednym z tematów rozmów prezydentów Polski i Korei Płd.

Prezydenci Korei Płd. i Polski
Prezydenci Korei Płd. i Polski
Autor. prezydent.pl

Współpraca w dziedzinach energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury były tematami czwartkowego spotkania prezydentów Polski oraz Republiki Korei Andrzeja Dudy i Yoon Suk-Yeola. Jak zaznaczył polski prezydent, perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między oboma państwami są „znakomite”.

Reklama

Prezydent Republiki Korei Yoon Suk-Yeola oraz jego małżonka Kim Keon Hee skladają oficjalną wizytę w Polsce. W czwartek w obecności prezydentów podpisano trzy umowy o współpracy pomiędzy Polską a Republiką Korei: dotyczącą ustanowienia ram współpracy w zakresie promocji handlu i inwestycji; o współpracy w zakresie rozwoju infrastruktury transportowej oraz w sprawie współpracy na rzecz odbudowy Ukrainy.

Reklama

Andrzej Duda poinformował na konferencji prasowej, że porozumienia te mają niebagatelne znaczenie dla przyszłego rozwoju współpracy gospodarczej i przemysłowej.

Prezydent RP podkreślił, że polsko-koreańskie relacje gospodarcze i obecność przedstawicieli Republiki Korei na polskim rynku gospodarczym liczą sobie 34 lata. "Śmiało możemy więc powiedzieć, że zarówno koreańscy przedsiębiorcy znają znakomicie Polskę i Polaków, jak i Polscy znakomicie poznali koreańskich przedsiębiorców, a przede wszystkim koreańskie produkty" - mówił Andrzej Duda. Jak dodał, tysiące Polaków pracuje w koreańskich firmach, które mają w Polsce fabryki.

Reklama

Czytaj też

Duda zwracał też uwagę, że w ostatnich dwóch latach doszło do ogromnej intensyfikacji współpracy, w całym szeregu bardzo ważnych dziedzin, jeśli chodzi o rozwój nowoczesnej gospodarki i bezpieczeństwo. "Bardzo zintensyfikowała się współpraca pomiędzy Polską a Koreą w zakresie przemysłu zbrojeniowego. Dzisiaj koreańskie produkty zbrojeniowe unowocześniają polską armię" - podkreślił polski prezydent. W tym kontekście wskazał na dostawy do naszego kraju samolotów FA-50, czołgów K2 oraz armatohaubice K9.

"Bardzo liczymy na to, że będziemy nie tylko kupować w Korei nowoczesny sprzęt obronny dla naszych żołnierzy, ale że przede wszystkim także ten sprzęt będzie produkowany w Polsce. Na tym bardzo nam zależy i w trakcie tej wizyty pana prezydenta o to właśnie zabiegamy, aby produkcja choćby koreańskich czołgów K2 była realizowana na terenie naszego kraju" - przyznał Andrzej Duda.

Zaznaczył, że nasze kraje współpracują też w dziedzinie rozwoju infrastruktury. Wskazał, że podczas czwartkowej rozmowy poruszono kwestie związane z budową CPK, inwestycji w polskich portach oraz rozwoju współpracy handlowej w oparciu o polskie porty, a także z rozwojem sieci kolejowej. "Wszystko z udziałem potencjalnym firm koreańskich na terenie naszego kraju" - mówił prezydent.

Andrzej Duda wyraził zadowolenie z zapowiedzi strony koreańskiej dotyczącej zwiększenia liczby lotów z Polski do koreańskich miast.

Polski prezydent wyraził nadzieję, na większe otwarcie koreańskiego rynku dla polskich produktów żywnościowych, m.in. wieprzowiny i wołowiny. Wskazał, że w Korei procedury w tym zakresie są obecnie w toku.

Duda relacjonował, że podczas spotkania poruszono również temat współpracy w zakresie energetyki i nowoczesnych technologii. Podkreślił też, że perspektywy rozwoju współpracy gospodarczej między Polską a Koreą są "znakomite". "Pokazują to choćby wyniki 2022 roku, gdzie nasz obrót gospodarczy przekroczył 10 miliardów dolarów" - wskazał.

Czytaj też

Prezydent Republiki Korei Yoon Suk-Yeol podkreślił, że jego kraj od lat współpracuje z Polską gospodarczo, ale również w zakresie bezpieczeństwa. Dodał, że podczas rozmowy z prezydentem Dudą dyskutowali na temat dalszego rozwoju strategicznych stosunków obu państw.

Zaznaczył, że w ubiegłym roku obrót handlowy między Polską a Koreą wyniósł 9 mld dolarów. „To najwięcej w historii. Polska stała się najważniejszym partnerem inwestycyjnym Korei. Jako prezydenci, będziemy wspierać dalszy rozwój tych relacji" – mówił.

Jak zaznaczył Yoon Suk-Yeol, podpisane w czwartek porozumienie dotyczące promocji handlu i inwestycji ma na celu również umocnienie współpracy przemysłu i sieci dostaw. „Mam nadzieję, że to przyczyni się do rozszerzenia obszarów współpracy" – podkreślił.

Prezydent Republiki Korei zaznaczył, że obszary współpracy poszerzyły się o sektory energetyki jądrowej, przemysłu obronnego i infrastruktury. „Wypracowaliśmy porozumienie o ścisłej współpracy w sektorze budowy elektrowni jądrowej, która ma zapewnić Polsce bezpieczeństwo energetyczne i odzyskać neutralność węglową" – powiedział.

Przypomniał, że po zawarciu umowy o zakupie broni, produkcja i dostawa zakończyły się sukcesem. „Dziś rozmawialiśmy o następnym zamówieniu, jak również o MSPO w Kielcach, gdzie Korea będzie głównym gościem. Tam przedstawimy owoce naszej współpracy i konkurencyjność koreańskiego przemysłu zbrojeniowego" – mówił.

Czytaj też

Ponadto, jak zaznaczył Yoon Suk-Yeol, obaj z prezydentem Dudą świetnie ocenili współpracę w sektorze infrastruktury. „W związku z tym pracujemy nad tym, by najlepsze koreańskie firmy mogły uczestniczyć w polskim projekcie budowy CPK i szybkich połączeń kolejowych" – poinformował.

„Zgodziliśmy się, że Korea i Polska to idealni partnerzy w odbudowie Ukrainy. Porozumienie, które podpisaliśmy dziś w tej sprawie, będzie fundamentem wspólnego działania" – zaznaczył Yoon Suk-Yeol. Podkreślił, że rosyjska agresja na Ukrainę stanowi poważne naruszenie pokoju, praw człowieka i praworządności.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama