Reklama

Wiadomości

Dyrektor MAEA: jesteśmy bardzo blisko uzyskania dostępu do Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Autor. Twitter / @dw_ukrainian

Jesteśmy „bardzo, bardzo blisko” uzyskania dostępu do kontrolowanej przez wojska rosyjskie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej na południu Ukrainy - powiedział w czwartek w telewizji France 24 dyrektor Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

Reklama

We wtorek Grossi mówił, że ewentualna wizyta przedstawicieli MAEA w elektrowni pomoże "ustabilizować sytuację w zakresie bezpieczeństwa jądrowego i ochrony w tym miejscu oraz zmniejszyć ryzyko poważnej awarii jądrowej w Europie".

Reklama

Rosyjskie wojska zajęły miasto Enerhodar i znajdującą się tam Zaporoską Elektrownię Jądrową na początku marca. Pod koniec maja szef ukraińskiego koncernu Energoatom Petro Kotin poinformował, że na terenie siłowni znajduje się prawie 500 rosyjskich żołnierzy, transportery opancerzone, czołgi, pojazdy Ural, materiały wybuchowe i "wszystko to, co nie powinno znaleźć się w elektrowni". Energoatom kontrolował dotychczas obiekt pod względem jego eksploatacji i obsługi technicznej.

Czytaj też

Na początku sierpnia rosyjskie wojska kilkakrotnie ostrzelały teren elektrowni, stwarzając ryzyko uwolnienia substancji promieniotwórczych. Moskwa oskarżyła o te incydenty władze w Kijowie.

Reklama

Zaporoska Elektrownia Jądrowa została zbudowana w roku 1986 i jest największą siłownią jądrową w Europie. Przed rosyjską inwazją pracowało w niej sześć reaktorów, każdy o mocy 950 MW.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama