Reklama

Druga elektrownia jądrowa w Polsce. Rząd wskaże cztery potencjalne lokalizacje

Autor. Envato

Wojciech Wrochna, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej, poinformował, że w przyszłym tygodniu zostanie opublikowana aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej. Dokument ujawni również cztery potencjalne lokalizacje dla drugiej elektrowni jądrowej.

Reklama

Jak przekazał Wojciech Wochna w rozmowie z GDP, rząd rozważa cztery potencjalne lokalizacje dla drugiej elektrowni – dwie podstawowe i dwie dodatkowe. Według Wrochny, głównym kryterium wyboru będą czynniki techniczne, ekonomiczne oraz wpływ na środowisko. Obecnie wskazuje się, że podstawowe lokalizacje to Konin i Bełchatów, natomiast wśród dodatkowych mogą być brane pod uwagę Kozienice (woj. mazowieckie) i Połaniec (woj. świętokrzyskie).

Jednym z priorytetów wyboru jest optymalizacja kosztów inwestycji tak, aby były one niższe dla Skarbu Państwa niż w przypadku pierwszej elektrowni budowanej na Pomorzu.

Długo oczekiwana aktualizacja Programu polskiej energetyki jądrowej ma zostać przedstawiona w przyszłym tygodniu.

YouTube cover video

Atom na Pomorzu

Pierwsza polska elektrownia jądrowa powstaje w Lubiatowie-Kopalino na Pomorzu, a jej budowa ma rozpocząć się w 2026 roku. Za realizację inwestycji odpowiada amerykańskie konsorcjum Westinghouse-Bechtel, a według harmonogramu pierwszy blok ma zostać uruchomiony w 2033 roku, a kolejne dwa w 2036 roku.

W lutym Sejm zdecydował o przekazaniu 60 miliardów złotych na dokapitalizowanie spółki Polskie Elektrownie Jądrowe, co ma zapewnić finansowanie dalszych etapów projektu.

Reklama

Poparcie dla energetyki jądrowej w Polsce rośnie. Badanie przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Klimatu i Środowiska w listopadzie 2022 roku wykazało, że 86% Polaków popiera budowę elektrowni jądrowych, a ponad 70% akceptuje możliwość takiej inwestycji w swoim regionie.

    Reklama
    YouTube cover video

    Komentarze

      Reklama