Dlaczego doszło do katastrofy i czy można było jej uniknąć? „Sekrety Czarnobyla” opisuje Borys Tynka

Autor. AwOiSoAk KaOsIoWa / Panoramio / CC BY-SA 3.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/deed.en
Ewakuacja Prypeci rozpoczęła się 27 kwietnia o 14:00, a poprzedził ją radiowy komunikat, w którym określono ją jako „tymczasową”. Wielu mieszkańców wierzyło, że wkrótce wróci do swoich domów.
Współpraca barterowa
Jeszcze 26 kwietnia 1986 roku w Prypeci życie toczyło się normalnie. Uczniowie poszli do szkół, matki z maleńkimi dziećmi w wózkach spacerowały ulicami miasta, a 4 pary miały tego dnia wziąć ślub. Decyzję o ukrywaniu prawdy na temat skali zagrożenia władze podjęły natychmiast po wypadku. Ważniejsze od zdrowia obywateli było utrzymanie katastrofy w tajemnicy.

Autor. Flickr / USFCRFC / IAEA Imagebank / CC BY-SA 2.0 https://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0/deed.en
Do ukraińskiej opinii publicznej pierwsze informacje o wypadku zaczęły docierać po kilku dniach. Niepotwierdzone pogłoski wywołały panikę. Dworce w Kijowie zapełniły się ludźmi chcącymi jak najszybciej opuścić miasto. Tymczasem trwały przygotowania do 39. Wyścigu Pokoju, którego niezakłócony przebieg miał udowodnić, że nie stało się nic poważnego, a awaria w czarnobylskiej elektrowni nie stanowi zagrożenia. Oficjalnie o niebezpieczeństwie poinformowano dopiero 6 maja.
Po wypadku utworzono kilka komisji badających przyczyny katastrofy, a wiele spisanych wówczas dokumentów wciąż jest niedostępnych. Autor „Sekretów Czarnobyla” zadaje najważniejsze pytania: jaka była przyczyna awarii, dlaczego tak starannie ją ukrywano, czy konstruktorzy zdawali sobie sprawę, że reaktor jest wadliwy? Co działo się godzinę po katastrofie, rok, kilka lat, a jak obecnie wygląda życie w strefie?
Sekrety Czarnobyla
Prypeć – miasto widmo – niemal 40 lat po awarii wciąż fascynuje, a czarnobylska strefa wykluczenia przyciąga spragnionych wrażeń turystów. Zatrzymane w czasie miejsce, niemy świadek ludzkich tragedii, nieustannie inspiruje artystów, filmowców i pisarzy. Jednak powstające na ten temat dzieła, niezależnie od swoich walorów artystycznych, nie zawsze ukazują prawdę. Nic dziwnego, że wokół katastrofy w Czarnobylu narosło wiele mitów. Borys Tynka, w oparciu o liczne źródła, w tym rosyjsko- i ukraińskojęzyczne rzeczowo opisuje wszystkie najważniejsze zagadnienia dotyczące przyczyn i skutków awarii. „Sekrety Czarnobyla” napisane przystępnym językiem, są idealną pozycją dla osób, które chciałyby poznać historię katastrofy, ale nie są jeszcze w tej dziedzinie ekspertami.
Borys Tynka, ogromny pasjonat Ukrainy, jest jedynym Polakiem, który ukończył specjalistyczny kurs przewodnicki po czarnobylskiej strefie wykluczenia. Na co dzień zajmuje się promocją Ukrainy w Polsce, współpracując z tamtejszymi organizacjami turystycznymi. Jest autorem licznych przewodników po Odessie, Kijowie, i Czarnobylu, a książki jego autorstwa ukazują się zarówno w Polsce, jak i w Ukrainie.
„Sekrety Czarnobyla” to kolejna część bestsellerowej serii „Sekrety”, w której ukazało się blisko 100 tytułów. Książki z tego cyklu zwykle opisują niezwykłe historie miast i regionów, ale ukazują się też tytuły poświęcone konkretnym zagadnieniom, jak np. „Sekrety polskiego lotnictwa”, czy „Sekrety rosyjskich kolei”. „Sekrety Czarnobyla” to 3 książka Borysa Tynki wydana we współpracy z Wydawnictwem Księży Młyn. Wcześniej ukazały się jeszcze „Sekrety Kijowa” i „Sekrety Odessy”.
